Reklama

Reklama

FAZ o skargach PiS ws. wyborów do Senatu: Czy Polska jest jeszcze demokracją?

PiS domaga się ponownego przeliczenia głosów w sześciu okręgach wyborczych do Senatu. Zdaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" narodowi konserwatyści nie chcą pogodzić się z przegraną. Czy Polska jest jeszcze demokracją? - pyta "FAZ".

"Partia rządząca też ma prawo do wnioskowania o przeprowadzenie sądowej kontroli wyników głosowania. Z formalnego punktu widzenia trudno jest krytykować rządzące w Polsce PiS za to, że zakwestionowało wyniki wyborów 13 października do Senatu w niektórych okręgach, w których przegrało niewielką większością głosów" - pisze Reinhard Veser w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ").

"Czy Polska jest jeszcze demokracją?"

"W rzeczywistości jednak to, co dzieje się w Polsce, nie jest normalnym postępowaniem, lecz papierkiem lakmusowym, który pokaże, czy Polska jest jeszcze demokracją" - zaznacza autor komentarza "Brzydkie podejrzenie".

Reklama

Sprawujący władzę narodowi konserwatyści od razu po wyborach dali wyraźnie do zrozumienia, że nie zaakceptują tak po prostu utraty większości w Senacie. "Po tym jak kilka prób przekupienia parlamentarzystów opozycji zakończyło się fiaskiem, sięgnięto teraz po wymiar sprawiedliwości, którego przysposabianie do potrzeb PiS rozpoczęło się natychmiast po wygranych cztery lata temu wyborach" - czytamy w "FAZ".

"Nieładne podejrzenie"

Decyzję o skargach PiS przeciwko wynikom wyborów podejmie nowo utworzona izba Sądu Najwyższego (Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - IKNiSP) składająca się z "dokładnie wybranych" sędziów. "Z tego powodu nasuwa się nieładne podejrzenie" - konkluduje Veser.  

Politycy PiS sugerują, że podczas wyborów w sześciu okręgach senackich padło zaskakująco dużo głosów nieważnych. Chodzi o okręgi, w których kandydaci PiS zajęli drugie miejsca, przegrywając nieznacznie - o kilka tysięcy głosów - z kandydatami opozycji.

Jacek Lepiarz/Redakcja Polska Deutsche Welle 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy