Reklama

Reklama

Debaty wyborcze 2019 "Po prostu Polska". Edukacja

​Wybory parlamentarne już za kilkadziesiąt dni. Jak politycy chcą zmienić kraj? RMF FM, "Dziennik Gazeta Prawna" i Interia.pl zapraszają na serię debat wyborczych "Po prostu Polska" z udziałem polityków z największych ugrupowań. W poniedziałek rozmawialiśmy o edukacji.

Tematem pierwszej debaty wyborczej RMF FM, "Dziennika Gazety Prawnej" i Interii z serii "Po prostu Polska" była edukacja.

Poniedziałkową debatę prowadzili Marcin Zaborski oraz Patryk Michalski z RMF FM i Dominika Sikora z "Dziennika Gazety Prawnej".

Udział w niej wzięli:

Reklama

  • Prawo i Sprawiedliwość - szef MEN Dariusz Piontkowski,
  • Koalicja Obywatelska - Urszula Augustyn,
  • PSL-Koalicja Polska - Piotr Zgorzelski,
  • Lewica - prof. Małgorzata Niewiadomska-Cudak,
  • Konfederacja - Artur Dziambor.

Pierwsza część

Na początku debaty Marcin Zaborski zapytał uczestników, jakie podwyżki dostaną nauczyciele w 2020 roku?

"Co najmniej 1000 zł" - odpowiedział jako pierwszy przedstawiciel PSL-KP Piotr Zgorzelski. "Postulujemy, by nauczyciele byli urzędnikami państwowymi i byli opłacani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej" - zaznaczył.

"1000 zł na początek" - obiecała reprezentująca Koalicję Obywatelską Urszula Augustyn. Polityk zapowiedziała również, że KO przeznaczy 10 mld zł z budżetu państwa na dodatki dla nauczycieli.

"Te 1000 zł podwyżki to jest to, co dostaną nauczyciele, ci którzy będą pracowali tylko na czystym pensum. Wszystko pozostałe to będą dodatkowe pieniądze i przygotowaliśmy w budżecie na to 10 miliardów" - dodała.

"W przyszłym roku co najmniej 6 proc." - zapowiedział szef MEN Dariusz Piontkowski. Minister wymienił dotychczasowe działania rządu mające na celu podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli. 

"W naszym programie zapisane jest, ze płaca minimalna dla nauczycieli to 3,5 tys. zł" - mówiła Małgorzata Niewiadomska-Cudak z Lewicy. "Nie może być tak, że podwyżki będą wypłacały samorządy, na to muszą się w ustawie budżetowej znaleźć środki finansowe" - podkreśliła. 

Przedstawiciel Konfederacji Artur Dziambor porównał obietnice poprzedników do czasów komunizmu. Jego zdaniem, o podwyżkach powinien decydować wolny rynek. "Wszystko powinno być urynkowione" - powiedział. 

Druga część

W drugiej części debaty Dominika Sikora zadawała indywidualne pytania. 

Zgorzelski zapytany o edukację dzieci uchodźców w Polsce stwierdził, że Polacy, jako naród, mają do spłacenia dług wobec krajów, w których uczyły się nasze dzieci podczas II wojny światowej. 

"Trzeba obawy pokonywać, przełamywać stereotypy i starać się, by dzieci uchodźców czuły się w polskim domu dobrze, bo jesteśmy krajem tolerancyjnym i mamy do spłacenia dług wobec tych, którzy nas przyjęli, kiedy nam było ciężko" - mówi.

"Polacy powinni otworzyć nie tylko drzwi szkolne, a i serca na dzieci uchodźców" - powiedział. 

Z kolei Urszula Augustyn (KO) została zapytana o szkolny program wychowania seksualnego. Dziennikarka "DGP" zarzuciła jej zrzucanie odpowiedzialności odpowiedzi na ekspertów. 

"Pewne elementy tego programu tłumaczyć będą eksperci. Programy sporządzą osoby kompetentne" - mówiła przedstawicielka KO. 

Szef MEN mówił o problemach szkół - skróconych przerwach i lekcjach do godzin wieczornych.

"Gdy samorządy nie radzą sobie z problemami, zrzucają winę na instytucje, które za nie nie odpowiadają; Samorząd to jest ta instytucja, która powinna działać" - podkreślił.

Reprezentant Konfederacji Artur Dziambor odpowiedział z kolei na pytanie o problem braku anglisty w szkole. 

"Doskonałe pole do popisu dla prywatnej działalności i dla zapełnienia luki przez prywatnego nauczyciela" powiedział. "Docelowo system powinien być prywatny" - ocenił.

Trzecia część

W kolejnym segmencie politycy odpowiedzieli na pytania ekspertów.

Wojciech Starzyński z Fundacji "Rodzice szkole" zapytał Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak z Lewicy: Dlaczego proponujecie państwo uczniom, rodzicom i nauczycielom, włączenie do programów wychowawczych realizowanych w szkołach wartości całkowicie sprzecznych z polską tradycją i kulturą, a staracie się wyeliminować z nich polski patriotyzm, dzięki któremu utrzymaliśmy przez dziesięciolecia niewoli i okupacji niemiecko-sowieckiej ducha wolności i doprowadziliśmy do niepodległej Rzeczpospolitej?

"Absolutnie się z panem nie zgadzam. Nasza szkoła to szkoła na miarę XXI wieku, która nie uczy rywalizacji, ale współpracy" - powiedziała Niewiadomska-Cudak. "Historia będzie w szkole, natomiast nie chcę, by to była szkoła ideologiczna" - podkreśliła.

Czwarta część

Zgorzelski z PSL został zapytany przez jednego z internautów o pomysł na rozwiązanie problemu dwuzmianowości w liceach i technikach.

"Ostatnią i najgorszą rzeczą, jaką polskiej szkole mogło się przydarzyć to ta terapia szokowa, którą PiS zafundowała uczniom i środowisku nauczycielskiemu" - mówił Zgorzelski. "Nikt nie pomoże, żadne ministerstwo nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu (dwuzmianowości). Samorządy są na to skazane" - dodał.

Pytanie, jakie usłyszał szef MEN, brzmiało: Czy zamierzają państwo podjąć jakieś działania, by zapobiec hejtowi i agresji ze strony rówieśników wobec uczniów o orientacji homoseksualnej?

"Dziś nie wiemy, jaką skalę ma to zjawisko" - uznał Piontkowski.

Na koniec debaty politycy poproszeni zostali o wolną wypowiedź, podczas której Dziambor powiedział: "Chcemy, żeby docelowo nie istniało ministerstwo edukacji". 

"Po prostu Polska" będzie największym regularnym pasmem debat w paśmie popołudniowym. To unikalny projekt radiowo-multimedialny, prezentowany nie tylko słuchaczom RMF FM, ale także internautom za pośrednictwem YouTube i mediów społecznościowych.

Cykl debat

Na cykl debat wyborczych zapraszamy co tydzień w poniedziałek (9, 16, 23, 30 września oraz 7 października). Transmisja tuż po godzinie 18 na antenie RMF FM, a także na stronach głównych RMF24, Interii oraz dziennika.pl.

Zaproszenia do programu "Po prostu Polska" trafią nie tylko do obecnych ministrów, ale także do polityków opozycji, którzy mieliby odpowiadać za poszczególne ministerstwa.

Co ważne, także i wy możecie mieć swój udział w debacie. Czekamy na pytania do polityków. Platformę do zadawania pytań znajdziecie poniżej.

Każda z debat będzie mieć swój temat przewodni. Porozmawiamy m.in. o edukacji, ekologii, praworządności, gospodarce i sprawach światopoglądowych.

11 października, czyli w piątek, na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi, odbędzie się wielki finał cyklu, czyli Debata Liderów. Szefowie czołowych ugrupowań będą przed milionami słuchaczy opowiadali, jak według nich powinna wyglądać Polska.

Twój udział w debacie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy