Reklama

Reklama

Debata wyborcza TVN24. Kto wypadł najlepiej?

Zakończyła się debata wyborcza w TVN24. Udział w niej wzięli: Marcin Horała (PiS), Izabela Leszczyna (KO), Adrian Zandberg (Lewica), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-KP) oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja). Poniżej znajdziecie zapis debaty i komentarze polityków oraz dziennikarzy. Możecie również wziąć w ankiecie, w której oceniamy udział polityków w debacie.

Przedstawiciele KO, PSL i SLD zaapelowali podczas wtorkowej debaty o głos na nich, także po to, by odsunąć PiS od władzy; przedstawiciel PiS - by wyborcy zastanowili się, czy dziś żyje im się lepiej niż dotąd. Polityk Konfederacji mówił, że tylko oni są formacją antysystemową.

Kończymy relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami.


Kolejne komentarze po debacie:

Małgorzata Kidawa-Błońska pogratulowała Izabeli Leszczynie: "Merytorycznie, konkretnie i zdecydowanie, brawo!" - napisała na Twitterze.

Reklama

Andrzej Stankiewicz w TVN24: Kaczyński nie myśli o państwie za 10, 15 lat. On myśli o jednej kadencji, zapewne jego ostatniej i przebudowie państwa na swoją modłę.

Kto wygrał debatę w TVN24? Zagłosuj!

Lewica podziękowała rywalom za debatę.

"Każdy z tych uczestników będzie miał swoje zadania i swoje cele. Kluczowe jest to, jak wypadł Kosiniak-Kamysz. On wypadł dobrze. I to jest jedyny lider, który nie unika debat. On walczy o być albo nie być swojej własnej formacji" - powiedział w rozmowie w TVN24 Andrzej Stankiewicz.

Na Twitterze pojawiają się komentarze do debaty:

"To była bardzo dobra debata" - powiedziała tuż po jej zakończeniu dr Agnieszka Materska-Sosnowska w studiu TVN24.

Krzysztof Bosak: Jesteśmy siłą konserwatywną, uważamy, że w Sejmie potrzebni są ludzi ideowi. Mamy najniższą średnią wieku na naszych listach. Jeżeli chcą państwo politycznej zmiany, wybierajcie państwo Konfederację. Powiedzcie państwo wszystkim, że istnieje taka lista, bo nie mieliśmy równych szans we wszystkich mediach na przedstawienie swojego programu.

Zakończyła się debata w TVN24.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Proszę was, moi rodacy nie traćcie wiary. Głos oddany na PSL będzie najcenniejszy. To jest państwo, które będzie działać w myśl staropolskiego przysłowia "bez pracy nie ma kołaczy".

Marcin Horała: Zobaczyliście dzisiaj wielką koalicję antyPiS. Te wszystkie słowa są nieważne. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy żyje wam się lepiej niż cztery lata temu. Nie spoczywamy na laurach.

Izabela Leszczyna: To jest ten moment. Możecie podnieść dumnie głowy i iść na wybory. Polska to jest nasza wspólna ojczyzna i wielkim naszym zadaniem jest to, żebyśmy po wyborach czuli się w tym domu wszyscy jak u siebie.

Adrian Zandberg: Stoimy przed ważnym wyborem. Możemy skręcić w lewo i zacząć budować państwo dobrobytu. Jeśli to, co mówimy jest państwu bliskie, powiedzcie rodzinie, znajomym, że warto iść na wybory i warto zagłosować na Lewicę.

Rozpoczyna się podsumowanie debaty.

Horałą: PiS narzuca dużo wyższy standard. Gdyby jakikolwiek zarzut wobec Banasia się potwierdził, będą wyciągnięte konsekwencje. Będą potrzebne zmiany prawne, bo szef NIK jest nieodwoływalny, ale przeprowadzimy to.

Leszczyna: Trzeba będzie odbudować zaufanie do wielu instytucji państwa. Minister Banaś jest człowiekiem, który przyznał, że popełnił oszustwo podatkowe, a wszyscy widzieliśmy komu wynajął swoją kamienicę.

Zandberg: W sprawie pana Banasia zawiodły służby i państwo.

Krzysztof Bosak: Jeśli chodzi o nominację na wysokie funkcje to trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem.

Lider PSL: Trzeba zmienić system, żeby można było odwołać posła w trakcie kadencji. Trzeba dać więcej kontroli społecznej. Nie da się zmienić instytucji, bez zmiany odpowiedzialności

Kolejne pytanie: Jak odbudować zaufanie do NIK i jak sprawdzać ludzi, którzy będą pełnić wysokie funkcje w państwie?

Izabela Leszczyna: Dzisiaj prawo nie obowiązuje polityków PiS. Minister Marian Banaś to przykład obecnej władzy.

Krzysztof Bosak: Jesteśmy zwolennikami poważnej dyskusji o nowej konstytucji.

Lider PSL: Polacy nie chcą więcej polityki w wymiarze sprawiedliwości.

Adrian Zandberg: Nam ręka nie zadrży, kiedy trzeba będzie zagłosować, by ukarać łamiących konstytucję

Kosiniak-Kamysz do posła PiS: Konstytucji nie trzeba nosić, tylko jej przestrzegać. (Poseł PiS pochwalił się, że jako jedyny przyniósł tekst Konstytucji)

Marcin Horała: To Prawo i Sprawiedliwość broni sprawiedliwości i polskiej Konstytucji.

Pytanie zadaje Grzegorz Kajdanowicz: Czy po wyborach, sędziowie TK, którzy zostali wybrani z naruszeniem prawa powinni być odwołani?

Koniec rundy o ekologi. IV runda - praworządność.

Adrian Zandberg: Powinniśmy wyjść z węgla do 2035. To nie kwestia ambicji tylko elementarnej odpowiedzialności.

Izabela Leszczyna: Szanujemy aktywistów klimatycznych. Oczywiście, ze nie da się odejść od węgla natychmiast. Węgiel w Polsce jednak się kończy. Trzeba przeprowadzić transformację, ale taką, jaką proponowaliśmy w naszym "programie dla Śląska".

Krzysztof Bosak: 80 proc. naszej energii na razie pochodzi z węgla. Nie negujemy tego, że trzeba wspierać odnawialne źródła energii.

Lider PSL: Marnujemy ogromne ilości wody.

Riposta Władysława Kosiniaka-Kamysza do posła PiS: To wy sprowadzacie węgiel z Rosji.

Poseł Horała: Odejście od węgla musi się odbywać w sposób nie szkodzący polskiej gospodarce.

Kolejne pytanie: Czy zgadzacie się, że węgiel to już nie "czarne złoto"?

Krzysztof Bosak: Program "czyste powietrze" to kropla w morzu potrzeb. Nie myślicie jak spowodować impuls rynkowy, żeby ludzie sami chcieli wymienić piece.

Lider PSL: Powinniśmy postawić na odnawialne źródła energii.

Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował aktywistom klimatycznym.

Izabela Leszczyna: Dzisiaj mamy ministrów niszczenia środowiska. Mamy prezydenta, który nie wierzy w zmiany klimatyczne.

Marcin Horała: My przywracamy zaostrzone normy smogowe.

Zandberg: Lewica proponuje wymianę pieców finansowany z budżetu centralnego. Zagrożenie jest poważne, coraz więcej osób choruje na astmę. Proponujemy wsparcie samorządów. Musimy zaczać przestrzegać europejskich norm.

Monika Olejnik: Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

Rozpoczyna się III część: Klimat i ekologia.

Koniec II części debaty.

Lider PSL do Marcina Horały: Obłudne jest to, że mówicie o etyce nie zmieniając ustawy.

Marcin Horała: Trwa atak koalicji anty-PiS. My gwarantujemy, żeby Polacy nie musieli dofinansowywać metody, na którą nie pozwala im sumienia.

Władysław Kosiniak-Kamysz: In vitro powinno być finansowane. Rząd PiS-u jest w tym obłudny, bo nie zmienił nic w ustawie o in vitro. Rząd PiS pozbawił najbiedniejszych możliwości in vitro. Innych na niego stać.

Adrian Zandberg: In vitro powinno być finansowane z budżetu państwa, jak inne świadczenia medyczne. To jednak nie rozwiąże problemów demograficznych w Polsce.

Izabela Leszczyna: Oczywiście, że jesteśmy za finansowaniem in vitro.

Monika Olejnik zapytała o powrót do finansowania in vitro z budżetu państwa.

Riposta lidera PSL: Trzeba podnieść po prostu kwotę wolną od podatku, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. To realna wolność gospodarcza.

Adrian Zandberg: To jest moment, w którym można odpowiedzialnie podnieść płacę minimalną. W przeciwieństwie do panów z PiS-u ja nie będę wróżyć, ile za jakiś czas będzie wynosiła płaca minimalna. My chcemy 60 proc. średniego wynagrodzenia.

Przedstawicielka KO: Płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej płacy.

Izabela Leszczyna: Pan poseł Horała zapomniał dodać, że wprowadziliście szereg nowych podatków.

Riposta Krzysztofa Bosaka: Szanowny Panie, podwyższyliście podatki, ZUS jest wyższy niż kiedykolwiek. Wykonaliście pozorowane ruchy w kampanii wyborczej.

Poseł PiS: Chcemy, żeby Polacy dobrze zarabiali. Mamy cały pakiet propozycji dla przedsiębiorców m. in. proporcjonalny ZUS i miliard wsparcia

Kosiniak-Kamysz: Najlepszym sposobem byłoby podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Krzysztof Bosak: Płaca minimalna powinna rosnąć proporcjonalnie do wzrostu gospodarczego.

Koniec pierwszej rundy. Część druga: Polityka socjalna i gospodarka.

Leszczyna: 21 dni oczekiwania do specjalisty i 60 minut oczekiwania na SOR

Poseł PiS atakuje samorządy.

Riposta Kosiniaka-Kamysza do posła Horały: Oddziały są zamykane i zmniejszyła się za waszych rządów liczba łóżek.

Izabela Leszczyna: Jedyny sukces PiS to skrócenie kolejek do leczenia zaćmy. Chodzi o to, żeby w kolejkach nie umierali ludzie chorzy na raka.

Riposta Adriana Zandberga do posła Horały: Nie jesteście wiarygodni. To wy zamykacie oddziały polskich szpitali.

Poseł PiS: W nowej kadencji skrócimy kolejki do specjalistów.

Horała: To, że Polacy muszą czekać na operacje odziedziczyliśmy po poprzednikach.

Lider PSL: Nich wygra partia zdrowia.

Kosiniak-Kamysz: Ja, jako lekarz, zrobię wszystko, by uzdrowić polską służbę zdrowia.

Pytanie zadaje Grzegorz Kajdanowicz: Czy jest zgoda na ponadpartyjny plan ratunkowy dla służby zdrowia?

Riposta Marcina Horały: Po poprzednikach odziedziczyliśmy kolejki do operacji zaćmy. Nie da się w cztery lata zreformować wieloletnich zaniedbań.

Adrian Zandberg: Wydajemy zdecydowanie za mało na publiczną ochronę zdrowia. Te pieniądze pozwolą na to, żeby skrócić kolejki, zwiększyć dostępność do lekarzy.

Izabela Leszczyna (KO): Rząd PiS-u wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do specjalistów. Koalicja Obywatelska wie co trzeba zrobić, żeby naprawić ochronę zdrowia.

Pierwsza riposta. Lider PSL do posła PiS: "Proszę przyjść na SOR i porozmawiać z osobami, które czekają po 17 godzin". Wytknął także, że podczas rządów PiS wydłużyły się kolejki do lekarzy specjalistów.

Horała: Pakiet badań dla osób po 40. roku życia

Marcin Horała: PiS wygospodarował więcej pieniędzy na służbę zdrowia.

Krzysztof Bosak:  Cały system jest źle skonstruowany. Jest skrajnie scentralizowany, niedoskonały.

Lider PSL: Proponujemy pakt na rzecz zdrowia. Bez zwiększonego sfinansowania nie ma szans na większą dostępność.

Władysław Kosiniak-Kamysz na początku wytknął nieobecność liderów PiS i PO.

Prowadząca Monika Olejnik pyta co zrobić, żeby zreformować służbę zdrowia.

Pierwsza runda: służba zdrowia.

Rozpoczyna się debata. Prowadzący przedstawiają uczestników.

Goście i prowadzący są już w studiu.

W ostatniej chwili sztab PiS zmienił przedstawiciela. Jacka Sasina zastąpi poseł Marcin Horała.

Debatę poprowadzą dziennikarze TVN24: Monika Olejnik i Grzegorz Kajdanowicz.

Komitety wyborcze reprezentują odpowiednio: Jacek Sasin (KW Prawo i Sprawiedliwość), Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni), Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość).

Kolejność odpowiedzi na pytania ustalono losowo.

Wygląda ona następująco: PSL, KO, SLD, Konfederacja i PiS.

Przypomnijmy zasady: Kandydaci nie będę znali wcześniej treści pytań. Na każdą z odpowiedzi uczestnikom debaty przysługuje minuta. Możliwa jest także dyskusja - uczestnicy będą mogli skorzystać z 30-sekundowej riposty po zakończeniu odpowiedzi przez innego mówcę. Debata zakończy się rundą minutowych podsumowań.

Debata planowo ma się rozpocząć się o 19:25 i potrwa ok. 90 minut. Uczestnicy odpowiedzą na pytania w czterech kategoriach: zdrowie, polityka socjalna i gospodarka, klimat i ekologia, praworządność.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy