Reklama

Reklama

​100 obietnic PiS. Demagog rozlicza rządzących

Jaki jest stan realizacji 100 najważniejszych obietnic PiS? Jak wynika z analizy Demagoga, przez cztery lata rządów, PiS zrealizowało 33 obietnice na czas i cztery z opóźnieniem. 36 obietnic jest wciąż niezrealizowanych, dwie są zamrożone, a 25 częściowo zrealizowanych.

Demagog sprawdził, ile spośród obiecanych przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi obietnic udało się zrealizować ekipie rządzącej. Punktem wyjścia był program wyborczy przygotowany przez PiS w 2014 roku i deklaracje najważniejszych polityków Zjednoczonej Prawicy.

33 zrealizowane obietnice

Jak podaje Demagog, PiS zrealizowało w pełni i na czas wskazany w pierwotnych planach 33 obietnice.

Wśród zrealizowanych obietnic wskazano m.in.: 500 plus, likwidację gimnazjów, poprawę ściągalności VAT, obniżkę podatku CIT, sieć szpitali, trzynastą emerytura, czy zerowy PIT do 26 roku życia.

Reklama

Demagog przypomniał również, że w mijającej kadencji politykom PiS udało się przeprowadzić obiecywany audyt rządów poprzedników (PO-PSL), czy powołać do życia nowe ministerstwo - resort energetyki.

Cztery opóźnienia

Demagog skupił się również na czterech obietnicach, które zostały zrealizowane, ale z opóźnieniem (obietnice uznano za zrealizowane z opóźnieniem, jeśli ich całkowite wykonanie przekroczyło wyznaczony na to termin).

Pierwszą z takich obietnic są bezpłatne leki dla osób od 75 roku życia. Jak przypomina Demagog, rząd miał zająć się zrealizowaniem tej obietnicy podczas pierwszych stu dni swojego rządu. To się jednak nie udało, gdyż ostateczne uchwalenie zmian nastąpiło w 2016 roku. 4 maja 2016 roku odpowiednia ustawa została podpisana przez prezydenta.

Z opóźnieniem zrealizowano także obniżenie wieku emerytalnego. Przywrócenie niższego wieku emerytalnego było jedną z kluczowych obietnic PiS. Zgodnie z założeniami, tę obietnicę także planowano spełnić w pierwszych stu dniach rządu. Ostatecznie, obietnica ta została zrealizowana za pośrednictwem projektu prezydenta Dudy. Prezydent złożył pod nią swój podpis w grudniu 2016 roku, jednak w związku z koniecznością dostosowania do niej innych przepisów, ustawa weszła w życie 1 października 2017 roku.

Trzecia zrealizowana z opóźnieniem obietnica to ochrona nieruchomości rolnych przed wykupem przez cudzoziemców. PiS obiecywało, że i tym problemem zajmie się podczas pierwszych stu dni. Nowelizacja ustawy w tej sprawie została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 21 grudnia 2016 roku.

Ostatnie z opóźnień dotyczy podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Była to zapowiedź umieszczona w programie wyborczym PiS z 2014 roku, a także wyrażana często przez ówczesną premier Beatę Szydło i prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z założeniami, i tę zmianę planowano na pierwsze sto dni rządu. Ostatecznie zwiększenie kwoty wolnej od podatku nastąpiło w styczniu 2017 roku.

25 częściowo zrealizowanych

Demagog wskazał również 25 częściowo zrealizowanych obietnic PiS. Za częściowo zrealizowane uznano te obietnice, których realizację rozpoczęto, ale nie zakończono.

Wśród takich zmian wskazano m.in. 6 proc. PKB na służbę zdrowia. Jak czytamy w raporcie, mimo obietnicy dojścia do takiego poziomu finansowania służby zdrowia, udało się jedynie w części wprowadzić w tym zakresie zmiany. Na mocy przepisów z 2017 roku, wskazano skokowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia w latach 2018-2024. W 2024 roku, zgodnie z założeniami, nakłady mają wynieść 5,8 proc. PKB. Próg 6 proc. Polska miałaby osiągnąć w 2025 roku - przypominają autorzy raportu.

Wśród obietnic zrealizowanych częściowo znalazły się także: bezpłatne przedszkola, Centralny Port Komunikacyjny, likwidacja "śmieciówek", reforma BOR-u, czy reforma IPN.

Dwie zamrożone

Jak wynika z raportu, dwie obietnice są wciąż zamrożone. "Obietnica zostaje uznana za zamrożoną w sytuacji, gdy zachodzą zewnętrzne przesłanki uniemożliwiające jej realizację, na przykład, gdy jej realizacja wstrzymana jest do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub decyzji Komisji Europejskiej" - wyjaśnia Demagog.

Wskazane przez autorów zamrożone obietnice to: brak wyroków w zawieszeniu dla skazanych za pedofilię i podatek od supermarketów. W przypadku zaostrzenia kar dla pedofilów, ustawa na ten temat znajduje się w Trybunale Konstytucyjnym. Została tam skierowana w związku z wątpliwościami prezydenta co do konstytucyjności przebiegu procesu legislacyjnego.

Z kolei podatek od supermarketów to obietnica, która utknęła w Komisji Europejskiej. KE wszczęła bowiem postępowanie wyjaśniające w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce.

36 niezrealizowanych obietnic

Wśród przeanalizowanych obietnic znalazło się również 36, które nie zostały zrealizowane. W tym zestawieniu znajdziemy takie obietnice, jak: 100 tys. mieszkań w budowie w ramach programu "Mieszkanie plus", ciepłe posiłki w szkołach, likwidacja NFZ, reforma ABW, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zwiększenie nakładów na inwestycje, ustawa reprywatyzacyjna, czy skrócenie kolejek do lekarzy.

Pełny raport można zobaczyć TUTAJ.

Stowarzyszenie Demagog jest organizacją fact-checkingową. Głównym celem stowarzyszenia jest poprawa jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelom bezstronnej i wiarygodnej informacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy