Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

GFK Polonia: Trzy partie w Sejmie, wzrost notowań Zjednoczonej Lewicy

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w sierpniu, wygrałaby Prawo i Sprawiedliwość, które razem z Solidarną Polską i Polską Razem mogłoby liczyć na 42 proc. głosów. Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 30 proc. wyborców - wynika z najnowszego badania na temat preferencji wyborczych Polaków, przeprowadzonego przez instytut GFK Polonia.

W porównaniu do analogicznego badania, przeprowadzonego przez GFK w lipcu, notowania zjednoczonej prawicy spadły o prawie 5 punktów procentowych (w lipcu chęć głosowania na PiS+SP+SR wyrażało 47.1 proc. ankietowanych). Odnotowano także spadek poparcia PO o 0,4 punktu procentowego (w lipcu na obecnie rządzącą partię chciało głosowań 30,3 proc., a w sierpniu 29,9 proc. ankietowanych). 

W Sejmie znaleźliby się także kandydaci z ugrupowania Pawła Kukiza. Chęć głosowania na nich deklaruje 9,8 proc. pytanych.  co stanowi spadek o 0,7 punktu procentowego w porównaniu do lipca.

Według najnowszego sondażu GFK, pod progiem wyborczym plasuje się Zjednoczona Lewica z wynikiem 4,2 proc. Ale w porównaniu z lipcem widoczny jest wzrost poparcia o 3,1 punktu procentowego (w lipcu oddanie głosu na Zjednoczoną Lewicę deklarowało 1,1 proc. ankietowanych). 

Gdyby wybory odbyły się w sierpniu, do Sejmu nie weszliby: PSL z wynikiem 4,1 proc. (wzrost o 0,4 punktu proc.), partia KORWiN - 3,8 proc. (wzrost o 1,6 punktu proc.), Nowoczesna - 2,3 proc.(wzrost o 1,3 punktu proc.), Biało-Czerwoni - 0,9 proc., Socjaldemokracja Polska - 0,7 proc., Kongres Nowej Prawicy - 0,3 proc., Prawica Rzeczpospolitej - 0,3 proc, Stronnictwo Demokratyczne - 0,2 proc., Ruch Narodowy - 0,2 proc. i Liga Polskich Rodzin - 0,2 proc. 

W powyższym rozkładzie procentowym uwzględniono także kategorię "inna partia", na którą wskazało 0,6 proc. ankietowanych.

Frekwencja wyniosłaby 64 proc. (26 proc. deklaruje, że zdecydowanie weźmie udział w wyborach, 38 proc. wskazało na odpowiedź "raczej tak". 30 proc. respondentów nie weźmie udziału w wyborach, a 6 proc. ankietowanych nie wie, czy odda swój głos - wynika z sondażu GFK. 

Badanie przeprowadzono w dniach 6-10 sierpnia na grupie 1200 respondentów. 

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy