Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Dwa równoległe sondaże. PiS w górę

Jak wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla "Newsweeka", w rankingu partii politycznych - wraz z Solidarną Polską i Polską Razem - prowadzi PiS z poparciem 43 proc. Na PO zagłosowałoby dziś 26 proc. badanych. Równoległy sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla Radia ZET.

Na trzecim miejscu - według Estymatora - pojawiłaby się Zjednoczona Lewica (8 proc.), a z poparciem 7 proc. nad progiem wyborczym znalazłoby się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe.

Poza Sejmem - jak wynika z sondażu dla "Newsweek Polska" - znalazłyby się natomiast nowe ugrupowania - Ruch Kukiza i Nowoczesna.

Równoległy sondaż

Również Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS przygotował sondaż (dla Radia ZET). Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, z ogromną przewagą wygrałby PiS.

Na Prawo i Sprawiedliwość (razem z Solidarną Polską i Polską Razem) zagłosowałoby 39,1 proc. respondentów. Na drugim miejscu - z poparciem 19 proc. - uplasowałoby się PO, a na trzecim - podobnie jak w sondażu Estymatora - Zjednoczona Lewica (SLD, TR, Zieloni i UP) - 8,3 proc.

Reklama

Ruch Kukiza cieszyłby się natomiast 7 proc. poparciem. Na kolejnych pozycjach znalazłyby się Nowoczesna Ryszarda Petru (5,6 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (5,2 proc.), KORWiN (2,5 proc.), JOW Bezpartyjni (2,2 proc.), Biało-Czerwoni Napieralskiego i Rozenka (0,7 proc.), Ruch Narodowy (0,5 proc.), Kongres Nowej Prawicy (0,4 proc.), Partia Razem (0,4 proc.).

9,2 proc. respondentów nie wiedziało w momencie przeprowadzania badania, na kogo zagłosowałoby w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Frekwencja - według IBRIS - wyniosłaby 50,6 proc.

Informacje o badaniach

Sondaż dla Radia ZET przeprowadzono 28 sierpnia 2015 na próbie 1100 osób (badanie ogólnopolskie). 

Sondaż dla "Newsweeka" przeprowadzono w dniach  26-27 sierpnia 2015 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1083 dorosłych osób.
Badania zostały zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy