Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Rosyjskie media o zwycięstwie PiS: Ta partia jeszcze zdziwi wyborców

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze zdziwi Polaków swoim modelem państwa. Do takich wniosków doszli rosyjscy komentatorzy. W ich opinii, duża grupa wyborców głosowała na PiS, aby odsunąć od władzy Platformę Obywatelską, nie zdając sobie sprawy, że opowiadają się za "demokracją nieliberalną".

"Niezawisimaja Gazieta" zwraca uwagę, że lider zwycięskiego ugrupowania Jarosław Kaczyński jest zwolennikiem silnego państwa. Dziennik tłumaczy, że chodzi o jak najmniejsze ograniczanie działań rządzących elit między innymi przez Trybunał Konstytucyjny, prokuraturę czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Porównuje przy tym przyszłą sytuację w Polsce do dzisiejszych Węgier.

"Niezawisimaja" opisuje też drogę PiS-u do zwycięstwa. Przypomina, że partia Jarosława Kaczyńskiego przejęła elektorat socjaldemokratów i w końcowym rozrachunku wypchnęła lewicę z parlamentu. 

Reklama

Dziennik z sarkazmem wskazuje, że sukces Prawu i Sprawiedliwości zagwarantowała Platforma Obywatelska, która dając swoim wyborcom wzrost gospodarczy, zapomniała o przeprowadzeniu reform. "Są opinie, że porażka sytych kotów z Platformy wyjdzie na dobre polskiej demokracji, bo przecież wciąż obserwujemy, jak władza zmienia się w działaniu" - dodaje "Niezawisimaja Gazieta".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy