Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Wybory parlamentarne: Frekwencja na godzinę 12. wyniosła 16,47 procent

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu na godz. 12.00 wyniosła 16,47 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW poinformowała o wysokości frekwencji wyborczej na podstawie danych otrzymanych za pośrednictwem systemu informatycznego z wszystkich 25 tys. 970 Obwodowych Komisji Wyborczych w kraju.

"Liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 30 mln 95 tys. 457 osób. Wydano karty do głosowania łącznie z wysłanymi pakietami wyborczymi 4 mln 955 tys. 286 osobom uprawnionym, co stanowi 16,47 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych" - poinformował przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

Reklama

Najwyższą frekwencję zanotowano w Białymstoku - 21,13 proc., najniższą w Sosnowcu - 15,14 proc. Jeśli chodzi o województwa, to najwyższą frekwencja była w województwie małopolskim - 20,10 proc., a najniższa w województwie lubuskim - 12,93 proc.

Nieprawidłowości i incydenty

Hermeliński dodał, że Komisja otrzymuje informacje o nieprawidłowościach w kartach do głosowania. Na przykład w niektórych kolejność poszczególnych komitetów jest inna, niż w spisie treści. Wyborca, który zauważy, że karta jest nieprawidłowa, powinien poinformować o tym komisję i poprosić o wydanie poprawnie wydrukowanej karty.

Mówiąc o incydentach w czasie wyborów, przewodniczący PKW podkreślił, że należy o nich informować organy ścigania, które podejmą odpowiednie działania.

Do lokalu wyborczego w Grzędzie w Warmińsko-Mazurskiem przyszedł mężczyzna w mundurze wojskowym, uzbrojony w pistolet. Został zatrzymany przez policję. W Kołobrzegu jeden z członków komisji był pijany.

Przewodniczący PKW przypomniał, że aby głos był ważny, na każdej karcie powinien być postawiony tylko jeden krzyżyk. Wszelkiego rodzaju dopiski na karcie nie mają wpływu na ważność głosu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama