Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

​Wybory parlamentarne będą kosztować ok. 130 mln zł

130 mln zł to planowany koszt październikowych wyborów parlamentarnych; 42 mln zł mają w sumie wynieść diety członów komisji wyborczych, a ok. 30 mln zł przeznaczone zostanie na druk kart wyborczych - wynika z informacji PAP uzyskanych w KBW.

Głosowanie odbędzie się w blisko 28 tys. obwodów głosowania; poniedziałek to ostatni dzień, kiedy wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast powinni powołać komisje obwodowe w całym kraju.

Dieta członka komisji obwodowej to 160 zł; zastępca przewodniczącego komisji otrzyma 180 zł, a przewodniczący - 200 zł.

250 zł otrzyma członek rejonowej komisji wyborczej, a członkowie komisji okręgowych - 500 zł.

W skład komisji obwodowych wchodzą wyborcy zgłoszeni przez pełnomocników wyborczych; jednego członka w komisji zgłasza wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W sumie Krajowe Biuro Wyborcze koszt diet za pracę w komisjach wyborczych szacuje na 42 mln zł.

Reklama

Kolejną co do wysokości kwotą w budżecie wyborczym to koszt druku kart wyborczych - wstępnie przewidziany na około 30 mln zł.

Szczegóły głosowania

W wyborach do Sejmu karta do głosowania będzie miała formę broszury. Pierwsza strona będzie zawierała informację o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, na trzeciej stronie (drugiej kartce) znajdzie spis treści z listą komitetów. Dopiero na piątej stronie (trzeciej kartce broszury) i kolejnych znajdą się listy kandydatów komitetów wyborczych. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

O numerach list i kolejności ich umieszczenia w karcie rozstrzygnęło losowanie przeprowadzone w PKW. Numer 1 otrzymał komitet wyborczy PiS, nr 2 - PO, nr 3 - Partii Razem, 4 - partia KORWiN, 5 - otrzymał komitet wyborczy PSL, numer 6 przypadł komitetowi Zjednoczonej Lewicy SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, 7 - ruchowi Kukiz'15, a 8 komitetowi wyborczemu Nowoczesna Ryszarda Petru.

O wprowadzeniu do karty do głosowania w formie broszury spisu treści zdecydowano po kontrowersjach podczas wyborów samorządowych. W ocenie niektórych ekspertów faworyzowała ona komitet wyborczy PSL, który w losowaniu otrzymał nr 1.

Nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki.

Do poniedziałku do publicznej wiadomości powinny zostać podane informacje o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych. Do poniedziałku gminy sporządzają spisy wyborców.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października. 

Dowiedz się więcej na temat: wybory parlamentarne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje