Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

PSL: Pomysł PiS szkodliwy i niebezpieczny. Polacy, nie dajcie się nabrać

Pomysł PiS dotyczący utworzenia województwa warszawskiego jest szkodliwy i niebezpieczny - twierdzą politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak i Piotr Zgorzelski. - PiS destabilizuje samorząd - ostrzegają.

Przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że pomysły PiS, żeby utworzyć województwo warszawskie są "zgubne i niebezpieczne". Jak ocenił, takie działanie grozi "destabilizacją fundamentów państwa, jakim jest samorząd terytorialny". - To typowa gra na resentymentach, powtarzająca się co każde wybory, niesłużąca rozwojowi Polski  - podkreślił.

O propozycjach zmian w podziale administracyjnym kraju mówili w ostatnich tygodniach politycy PiS: prezes tej partii Jarosław Kaczyński i szef klubu parlamentarnego Mariusz Błaszczak; PiS proponuje utworzenie dwóch nowych województw: warszawskiego i środkowopomorskiego. Zdaniem Błaszczaka utworzenie województwa warszawskiego to racjonalne działanie, które pozwoli na uzyskanie większych środków, a ewentualne zmiany administracyjne byłyby przeprowadzane po konsultacjach społecznych np. w referendum.

Reklama

"Psucie fundamentów państwa polskiego"

- Pozbawienie województwa mazowieckiego lokomotywy rozwojowej, jaką jest Warszawa, spowoduje powiększenie obszaru biedy i enklaw bogactwa. Apelujemy do Polaków, aby nie dali nabrać się na tanie hasła - powiedział Zgorzelski. Jak dodał, PSL nie pozwoli na "psucie fundamentów państwa polskiego".

Poseł PSL Waldemar Pawlak ocenił, że propozycje PiS mają charakter "wyłącznie polityczny". "Zamiary PiS są społecznie i gospodarczo bardzo szkodliwe (...) działaniami administracyjnymi nie zrobi się dobrobytu, można tylko bardziej wyostrzyć problemy" - podkreślił.

- Nie można dzielić administracyjnie Mazowsza tylko po to, żeby osiągnąć wynik polityczny (...) nie można dzielić Polski w taki sposób, żeby tam, gdzie jest mniej zasobów, było ich jeszcze mniej - apelował Pawlak.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik mówił pod koniec września, krytykując pomysł PiS, o podjętych staraniach, by Mazowsze zostało podzielone, ale wyłącznie na potrzeby unijnych statystyk, by otrzymać większe środki.

Politycy PSL poinformowali też w środę, że w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się konwencja wyborcza PSL pod hasłem: "Samorząd. Tu zaczyna się Polska".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy