Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

​PO pyta PiS: Polscy żołnierze będą walczyć z ISIS?

O to, czy PiS rozważa przywrócenie powszechnego poboru do wojska i czy zamierza wysyłać polskich żołnierzy do walki z Państwem Islamskim - pytali w piątek politycy PO Jarosława Gowina, który miałby objąć tekę ministra obrony narodowej, jeśli PiS będzie tworzyło rząd.

O tym, że Gowin to najbardziej prawdopodobny kandydat na szefa MON, poinformowała w czwartek kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Oświadczyła, że prezentując tę kandydaturę chce przeciąć spekulacje. Wcześniej pojawiły się w mediach doniesienia, że tekę ministra obrony w rządzie PiS miałby objąć Antoni Macierewicz.

Szef sztabu wyborczego PO Marcin Kierwiński na piątkowej konferencji prasowej mówił: "Mamy nowego kandydata na ministra obrony narodowej wyłonionego w histerycznych poszukiwaniach" i - dodał - w takiej sytuacji politycy Platformy chcą Gowinowi publicznie zadać pytania.

Reklama

Według Kierwińskiego, niespełna miesiąc temu Gowin mówił, że rozważałby wysłanie na Bliski Wschód, do Syrii, żołnierzy NATO, także żołnierzy polskich. "Publicznie pytamy pana Jarosława Gowina, czy rzeczywiście uważa, że polscy żołnierze powinni walczyć z Państwem Islamskim, czy rzeczywiście rozważa wysłanie Polaków na Bliski Wschód, czy Polska ma być inicjatorem takiego procesu, bo jak do tej pory inne kraje NATO raczej do takiego procesu się nie kwapią" - powiedział szef sztabu PO.

Według niego, ze strony polityków PiS jest wiele sprzecznych komunikatów jeśli chodzi o kwestie obrony narodowej. W tym kontekście Kierwiński stwierdził, że politycy PiS mówili, iż rozważają przywrócenie powszechnego poboru do wojska. "Wiem, że potem było to dementowane, ale to dementi także było histeryczne, bo jednak słowa te padły, więc pytam, czy ten powszechny pobór do służby wojskowej miałby służyć temu, aby polskich żołnierzy wysyłać na Bliski Wschód" - powiedział Kierwiński. Dodał, że liczy iż Gowin odpowie na te pytania.

Sam odnosząc się do tego, że to nie Macierewicz ma być kandydatem na szefa MON w rządzie PiS powiedział, że politycy PO obawiają się, iż Macierewicz będzie pełnił rolę ministra koordynatora służb specjalnych albo zajmie jakieś stanowisko w MON.

Antoni Macierewicz jest wiceprezesem PiS, drugą osobą w PiS, jest osobą, która pewnie ma najbliższy dostęp do ucha pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i wielokrotnie też padały zapewnienia o tym, że będzie miał wysoką funkcję w nowym rządzie PiS, jeśli taki rząd zostanie stworzony - powiedziała rzeczniczka kampanii PO Joanna Mucha. - Zatem pytamy jaką pozycję Antoni Macierewicz uzyska w rządzie PiS, jakie miejsca dla Antoniego Macierewicz jest w tej chwili szykowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy