Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

PiS zapowiada odbudowę gospodarki morskiej

​Rozwój portów, odbudowa rybołówstwa i przemysłu okrętowego to cele, które stawia sobie PiS - zapowiedział w sobotę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) europoseł tej partii Marek Gróbarczyk i zwrócił uwagę na "zasadniczą rolę" tego nadmorskiego miasta.

- Naszym celem jest odbudowanie ministerstwa gospodarki morskiej, a także zajęcie się w odpowiedni sposób rozwojem portów i żeglugi, odbudową rybołówstwa i przemysłu stoczniowego - powiedział dziennikarzom Gróbarczyk, któremu towarzyszyli kandydaci PiS w wyborach do Sejmu i Senatu. - Rola Świnoujścia w tym programie jest zasadnicza; wszystko to, co będziemy chcieli zrobić ma na celu aktywowanie tego miejsca właśnie pod kątem gospodarki morskiej - dodał.

- Warto też  przypomnieć, że to rząd PiS podjął decyzję o budowie tutaj gazoportu - podkreślił Gróbarczyk. - Mamy nadzieję, że zakończymy tę budowę, bo dziś to, co się dzieje jest chyba najlepszym wyrazem dotychczasowych rządów PO - dodał. 

Reklama

Gróbarczyk pytany o możliwość rozdzielenia dwóch połączonych wcześniej stoczni remontowych działających w regionie odpowiedział, że po ewentualnym objęciu rządów przez PiS zostanie to zrobione. W oparciu o dwie oddzielne spółki powstanie holding - dodał. Chodzi o dwie stocznie remontowe - szczecińską "Gryfię" i świnoujską Morską Stocznię Remontową, które - przy sprzeciwie załogi świnoujskiego zakładu - zostały połączone we wrześniu 2013 r. 

Założenia, co do przemysłu stoczniowego są już gotowe - powiedział Gróbarczyk. Jak dodał, niebawem  zaprezentowana zostanie mapa drogowa mająca na celu odbudowę przemysłu okrętowego.

"To odbyło się ponad głową Polski"

Gazociąg Nord Stream 2 to ewidentne zaprzeczenie solidarności europejskiej - mówił z kolei poseł PiS i lider na szczecińskiej liście do Sejmu Joachim Brudziński pytany, jak wygląda dziś solidarność państw europejskich. - Jest to także podważeniem całej dotychczasowej polityki UE opierającej się na tzw. dywersyfikacji kierunku dostaw gazu. Trzeba też podkreślić, że odbyło się to ponad głową Polski - dodał. 

- Trzeba zapytać, czy jest to cena za kolejne 2,5 roku na stanowisku szefa Rady Europy dla Donalda Tuska?  - kontynuował Brudziński. Jeśli tak miałoby to wyglądać, to trzeba powiedzieć, że ta polityka jest polityką skrajnie nieodpowiedzialną" - dodał.

Na początku września br. przedstawiciele Gazpromu i zachodnich firm podpisali porozumienie ws. budowy gazociągu Nord Stream 2. Projekt przewiduje budowę dwóch gazociągów morskich z roczną przepustowością 55 mld metrów sześciennych gazu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - tyle samo, ile istniejący gazociąg Nord Stream. 

Cztery lata temu PiS z okręgu wyborczego nr 41 nazywanego szczecińskim wprowadziło poza Brudzińskim jeszcze dwóch kandydatów Leszka Dobrzyńskiego i Michała Jacha. W okręgu szczecińskim do zdobycia jest 12 mandatów.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy