Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Paweł Kukiz triumfuje na Wyspach. "Duże partie zignorowały emigrantów"

W wyborach na Wyspach triumfuje ruch Kukiz'15. Głos na niego oddała prawie jedna czwarta głosujących emigrantów. Skąd ten sukces? - Polacy na Wyspach zostali zignorowani przez czołowe partie - uważa Grzegorz Małkiewicz, redaktor naczelny wydawanego w Londynie pisma "Nowy Czas".

Dziennikarz wskazuje na porzucenie tej grupy społecznej i  pozostawienie jej na boku przez duże partie polityczne takie jak Prawo i Sprawiedliwość czy Platforma Obywatelska. - Z wyborów na wybory aktywność jest coraz mniejsza. Politycy tu nie przyjeżdżają, nie interesują się dotarciem do potencjalnego wyborcy - argumentuje.

Grzegorz Małkiewicz dodaje, że Paweł Kukiz jako jedyny starał się o poparcie Polonii. Często przyjeżdżał na Wyspy, by spotkać się z wyborcami, w przeddzień wyborów dał tam dwa koncerty. Właśnie w Londynie zdecydował się oddać głos. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem sięgającym niemal 23 procent, ale Małkiewicz zwraca uwagę na dobry wynik trzeciej partii Korwin, która zdobyła 20 procent głosów.

Reklama

Skąd nastawienie antystemowe wyborców na Wyspach? Grzegorz Małkiewicz tłumaczy, że z daleka od ojczyzny łatwiej jest być antysystemowym. - W kraju jesteś związany z instytucjami. Tutaj jest dystans do tego państwa. Gdy ktoś przyjeżdża i mu "dokłada", jest bliskim sojusznikiem, bo ty też masz taki dystans. Pępowina jest odcięta - przekonuje redaktor "Nowego Czasu".

Czwarte miejsce na Wyspach zajęła Platforma Obywatelska, uzyskując niespełna 15 procent głosów. Nowoczesna mogła liczyć na niemal 8 procent głosów. Partia Razem (5,32 procent) wyprzedziła Zjednoczoną Lewicę (4,30 proc.). PSL uzyskało 0.35 proc.

Troje Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii ubiegało się o wejście do parlamentu. Byli to: Anna Maria Anders (z ramienia PiS, kandydowała do Senatu), Dagmara Chmielewska (Nowoczesna, kandydowała do Sejmu) i Przemysław Skwirczyński (KORWiN, kandydował do Sejmu). Żadne z nich nie uzyskało mandatu. Głosowało 54 460 osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy