Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Paweł Kukiz: Kto dał prawo jakiemuś Kukizowi, Kaczyńskiemu czy Kopacz?

Paweł Kukiz zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, by ta zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego kodeks wyborczy.

Paweł Kukiz uważa, że kodeks wyborczy jest niezgodny z konstytucją, ponieważ nie gwarantuje obywatelom biernego prawa wyborczego (czyli prawa do kandydowania).

- Według konstytucji każdy dorosły obywatel Rzeczpospolitej Polskiej ma czynne i bierne prawo wyborcze - przekonywał Paweł Kukiz w poniedziałek.

- Jeżeli u nas zgłosiło się blisko cztery tysiące ludzi z biernym prawem, a my musimy powiedzieć trzem czwartych z nich: "przykro nam, ale nie możemy was brać od uwagę", to proszę powiedzieć, gdzie tu jest demokracja - pytał muzyk.

Kukiz uważa, że kodeks wyborczy sprawia, iż Polska nie jest państwem demokratycznym.

- Kto dał prawo jakiemuś Kukizowi, Kaczyńskiemu czy Kopacz prawo do robienia selekcji - kto się nadaje, a kto się nie nadaje? To obywatele powinni decydować i bezpośrednio weryfikować danego kandydata, tak jak to się dzieje w systemie anglosaskim - przekonywał Kukiz.

Lider Ruchu Kukiza jeszcze przed zajęciem stanowiska przez TK zarzucił trybunałowi, że jest związany z "partiokracją". Muzyk zapowiedział, że w przypadku odrzucenia zażalenia skieruje sprawę do trybunału w Strasburgu.

Reklama

Konstytucjonalista komentuje tezy Pawła Kukiza

Dowiedz się więcej na temat: Paweł Kukiz | konstytucja | Trybunał Konstytucyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy