Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Państwowa Komisja Wyborcza przygotowana na wybory

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński poinformował, że obwodowe komisje wyborcze zakończyły już przygotowania. - Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia procedury wyborczej - zadeklarował. W niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński i sekretarz PKW, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj przypomnieli, że niedzielne głosowanie odbędzie się w godzinach 7-21. Zmiana czasu nie wpłynie na czas trwania wyborów - zaznaczyli.

Tokaj zapewniła podczas piątkowej konferencji, że system informatyczny przeszedł z powodzeniem dwa testy i jest gotowy na wybory.

Szefowa KBW zademonstrowała wzory kart do głosowania.

Karta w wyborach do Sejmu jest biała i składa się z kilku lub kilkunastu stron, w zależności od liczby komitetów startujących w danym okręgu. Na pierwszej stronie znajduje się instrukcja głosowania. Kolejna kartka to spis treści, czyli lista komitetów, które umieszczone są na karcie. Kolejne kartki to listy kandydatów na posłów.

Reklama

Jak oddać ważny głos?

Żeby nasz głos był ważny, wybieramy tylko jedną listę i jednego kandydata na tej liście - podkreśliła Tokaj.

Z kolei karta do głosowania w wyborach do Senatu jest żółta i jednostronicowa, wybieramy też jednego kandydata.

W obu przypadkach głos oddajemy stawiając znak "x" lub znak "+" przy nazwisku wybranego kandydata - poinformowali przedstawiciele PKW, podkreślając, że warunkiem ważności głosu jest to, by były to dwie przecinające się w obrębie kratki linie.

PKW zachęciła wyborców do dokładnego przeczytania instrukcji znajdującej się na karcie głosowania, która daje wyraźne wskazówki, w jaki sposób uniknąć nieważności głosu.

Hermeliński mówił, że PKW chciałaby oficjalne wyniki wyborów ogłosić we wtorek późnym popołudniem, a w poniedziałek wyniki dotyczące przekroczenia progu wyborczego - które komitety przekroczyły próg pięciu procent lub ośmiu - w przypadku koalicji. Będą to dokładne wyniki procentowe, ale jeszcze bez nazwisk wybranych posłów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy