Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Oto zmiany, jakie chce wprowadzić partia Ryszarda Petru

Głosowanie przez internet, 18 proc. liniowy podatek VAT, prywatyzacja górnictwa, zmiany dot. rynku pracy i w systemie edukacji - ma zaproponować Nowoczesna na sobotniej konwencji. Chcemy przestawić Polskę na nowe tory rozwoju - mówi lider stowarzyszenia Ryszard Petru.

W sobotę przedstawi on na konwencji w Warszawie założenia programu swojego stowarzyszenia. Powstały one na podstawie ogólnopolskich konsultacji społecznych i blisko 800 spotkań w całym kraju, a także ankiety online wypełnionej przez ponad 19 tys. osób, która zawierała pytania o zmiany, jakich należy dokonać w różnych sferach życia: od rozwoju przedsiębiorczości i rynek pracy po system emerytalny i ochronę zdrowia.

- Z tych ankiet wynika, że ludzie chcą państwa, które zapewnia im możliwość rozwoju, nie stawia zbędnych przeszkód, nie traktuje jak przestępców ludzi, którzy chcą coś osiągnąć. Chcą i mogą ciężko pracować - ale na jasnych zasadach i za godziwe pieniądze - powiedział Petru.

Reklama

Według niego, wizji kraju, która spełnia te warunki nie ma ani PO, która - jego zdaniem "w panice rozsypuje worek z obietnicami", ale nie potrafi zdecydować się na unowocześnienie państwa, ani PiS - którego program Petru ocenia jako "skrajnie populistyczny i nierealny".

Petru zamierza zaproponować zmiany ujęte w czterech blokach: organizacji państwa i wyborów; gospodarki; edukacji i kreatywności; bezpieczeństwa i stabilności. Nie zabraknie też tematyki międzynarodowej - według nieoficjalnych informacji gościem konwencji będzie szef frakcji Liberałów i Demokratów w PE i b. premier Belgii Guy Verhofstadt.

Nowoczesna ma zaproponować taką zmianę organizacji państwa, by - jak powiedział Petru - "to ono było dla obywatela, a nie odwrotnie". Wśród propozycji jest m.in. finansowanie partii poprzez mikrowpłaty dokonywane przez internet. Petru zapowiada, że zamierza przede wszystkim na przykładzie swojego stowarzyszenia pokazać, że taka opcja jest możliwa i nie powoduje nieprawidłowości. Drugim postulatem w tym bloku jest wprowadzenie głosowania przez internet, co - jak zaznacza Petru - będzie elementem unowocześnienia państwa.

Propozycje gospodarcze to przede wszystkim wprowadzenie 18 proc. liniowego podatku VAT. Według Petru takie rozwiązanie przyniosłoby zyski, które pozwoliłyby na obniżenie VAT-u m.in. na żywność dla najuboższych.

"Trzeba skończyć z mitem"

Inna propozycja to "stopniowe odchodzenie od nieopłacalnych gałęzi przemysłu" - w tym prywatyzacja górnictwa. - Trzeba skończyć z mitem, że to skarb Polski i że w związku z tym można bardziej zadłużać państwo. Ceny węgla dramatycznie spadają, a koszty jego wydobycia - nie - stwierdził Petru. W związku z tym proponuje prywatyzację tej branży. Według niego nie spowoduje to "tak lawinowego wzrostu bezrobocia w regionie jak się wielu zdaje".

Wśród propozycji gospodarczych Nowoczesnej jest także "odejście od obecnie obowiązującego prawa zamówień, które premiuje przedsiębiorstwa wykonujące dane zadanie najtaniej, bez dbania o jakość". Według Petru, w ten sposób można pomóc w rozwiązaniu problemu bardzo niskich wynagrodzeń, które - jego zdaniem - wynikają z tego, że Polska próbuje konkurować z innymi krajami nie jakością swoich produktów czy innowacyjnością gospodarki, ale niskimi kosztami pracy. - Niskie zarobki to jest tego efekt. Tu nie pomogą żadne dopłaty - jak te, które zapowiada premier Ewa Kopacz. To jest wielkie nieporozumienie - ocenił Petru.

Szefowa rządu zapowiedziała, że częścią programu PO będzie propozycja dopłat dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na najniższych stawkach. - Rolą państwa jest, by temu, kto mało zarabia, dopłacić tyle, by mógł godnie żyć - mówiła.

Kolejne propozycje Nowoczesnej to m.in. likwidacja: KRUS, części przywilejów górniczych czy rozwiązań zawartych w Karcie Nauczyciela. Zmian - podkreśla Petru - wymaga też rynek pracy. - Ale nie takich jak to głosi PO czy PiS - czyli np. całkowite zniesienie umów o dzieło. Chodzi przede wszystkim o to, by dać szansę bardziej przedsiębiorczym Polakom choćby na założenie własnego biznesu - zaznaczył. Według niego należy wprowadzić dwuletnie zwolnienie z podatków dla firm, które mają zysk do 100 tys. zł rocznie.

Zmiany w systemie edukacji

Inną propozycją w tym obszarze jest prywatyzacja urzędów pracy - najpierw częściowa, a potem całkowita - po to, by wprowadzając element konkurencji doprowadzić do zwiększenia ich aktywności.

Zmiany miałyby też objąć system edukacji - Nowoczesna chce zwiększenia liczby szkół zawodowych, proponuje też stworzenie programów zawodowych dla osób opuszczających szkoły wyższe - tak, by mogły one "gładko" wejść na rynek pracy z niezbędnymi do podjęcia pracy umiejętnościami. To - zdaniem Petru - pomogłoby młodym w podjęciu pracy.

Lider Nowczesnej ma też propozycje dotyczące wydatków w dziedzinie obronności. - Trzeba skończyć z importem technologii z innych państw i wdrożyć system podobny do tego, który obowiązuje w Izraelu, gdzie kilka krajowych, innowacyjnych firm zaspokaja potrzeby obronności - stwierdził Petru.

Nowoczesna zaprezentuje też swój program dla systemu ochrony zdrowia. - Największe, najbardziej rewolucyjne rozwiązania przedstawimy dopiero w sobotę - zaznaczył Petru. Wskazał, że wśród innych propozycji z tym obszarze są dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz "wprowadzenie do systemu konkurencyjności".

Stowarzyszenie, którego liderem jest Petru powstało w kwietniu pod nazwą NowoczesnaPL, w związku z trudnościami z zarejestrowaniem go w Warszawie, przyjęło w lipcu nazwę Nowoczesna, pod którą zostało zarejestrowane w Rzeszowie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne