Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

"Niech PO wywiąże się z obietnicy ws. minimalnej stawki wynagrodzenia"

PiS zaprezentował nowy spot wyborczy. Jego przewodni motyw to wezwanie Platformy Obywatelskiej, aby wprowadziła minimalną godzinową stawkę wynagrodzenia na poziomie 12 zł.

Jeszcze w tej kadencji parlamentu możliwe jest przegłosowanie ustawy dotyczącej minimalnej stawki za godzinę pracy na poziomie 12 zł - ocenił w sobotę szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski. Dodał, że można zwołać dodatkowe posiedzenie Senatu.

PiS złożyło w piątek projekt ustawy wprowadzającej minimalną stawkę 12 zł za godzinę pracy; według wiceprezes Beaty Szydło to test dla PO. Premier Ewa Kopacz mówiła, że taki projekt wymaga konsultacji, a do końca kadencji Sejmu pozostało jedno posiedzenie.

Karczewski podczas konferencji prasowej nawiązał do przedstawionego w sobotę nowego spotu wyborczego PiS, w którym przytaczana jest wypowiedź premier Kopacz, że jeszcze w tym roku zostanie przegłosowana minimalna stawka godzinowa 12 zł, jak to zadeklarowała na konwencji programowej.

Reklama

"Spot mówi prawdę. Zgadzamy się z premier Ewą Kopacz"

- Spot mówi prawdę. Zgadzamy się z premier Ewą Kopacz, gdyż też chcemy, żeby minimalną stawką za godzinę pracy było 12 zł. Jeśli jest dobra wola ze strony PO, to tę ustawę można uchwalić - powiedział Karczewski. Dodał, że jest to możliwe jeszcze w tej kadencji parlamentu.

- Nieprawdą jest, że senat zakończył swoją kadencję. Senat miał ostatnie posiedzenie, ale może ono być przedostatnim posiedzeniem, ponieważ możliwe jest szybkie zwołanie dodatkowe posiedzenia, równoległego do posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu. Oto apelujemy to premier Kopacz: uchwalmy wspólnie tę ustawę - powiedział Karczewski. 

Z kolei Kopacz oświadczyła w sobotę, że "minimalna kwota godzinowa za pracę, (...) stanie się faktem wtedy, kiedy Platforma Obywatelska będzie rządzić". Zapewniła, że będzie to jeden z jej pierwszych projektów po wygranych wyborach.

Komentując projekt złożony w piątek przez PiS, premier powiedziała, że takie działanie przed ostatnim posiedzeniem Sejmu to "nieuczciwa, czysta gra wyborcza". - Ja nie zakładam złych intencji, ale liczę, że w związku z tym wtedy, kiedy Platforma Obywatelska wniesie ten projekt do Sejmu (...), że PiS również będzie zgodny co do tego, że stawka godzinowa nie może być niższa niż 12 zł - dodała

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska pytana w sobotę, czy uda się uchwalić ustawę ws. płacy minimalnej autorstwa PiS, odparła, że "to jest pytanie do nowego Sejmu". "Tej ustawy tak naprawdę jeszcze w Sejmie nie ma. Poza tym wiedzą państwo doskonale, że kończymy na najbliższym posiedzeniu prace sejmowe i żadna nowa ustawa nie powstanie. Na tym posiedzeniu Sejmu będziemy rozpatrywać tylko i wyłącznie poprawki Senatu (do wcześniej uchwalonych ustaw - przyp. red.) i będą tylko głosowania i prace w komisjach. Żaden nowy (numer - przyp. red.) druku ustawy nie zostanie nadany nie zostanie nadany. To już zostało zakończone. Wszystkie nowe ustawy czekają na następną kadencję.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy