Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Ludwik Dorn wystartuje z list PO do Sejmu

Były poseł PiS Ludwik Dorn wystartuje do Sejmu z drugiego miejsca na listach PO w Radomiu - poinformowała premier Ewa Kopacz po posiedzeniu Rady Krajowej PO, które odbyło się dzisiaj popołudniu w Warszawie. Jak przebiegała dotychczasowa kariera polityka?

Obecność Ludwika Dorna na listach Platformy Obywatelskiej to zaskoczenie, bo związany wcześniej z PiS polityk, znany był z krytykowania partii Ewy Kopacz.

Ludwik Dorn swoją działalność polityczną zaczynał w "Solidarności". Po 1989 r. podjął współpracę z Jarosławem Kaczyńskim, z którym współtworzył Porozumienie Centrum. Od 1992 r. był wiceprezesem partii.  Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta, Dorn znalazł zatrudnienie w jego kancelarii. Do Sejmu Ludwik Dorn dostał się w 1997 r., z list AWS.

W 2001 r. został wiceprezesem nowo powstałego Prawa i Sprawiedliwości, a po wyborach w tym samym roku ponownie otrzymał mandat posła. W 2005 r. udało mu się wywalczyć reelekcję. 

W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza Ludwik Dorn pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, a niedługo po objęciu urzędu został powołany na wicepremiera. Obie funkcje pełnił do 2007 r. Od kwietnia do listopada 2007 r. był Marszałkiem Senatu.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. Ludwik Dorn po raz czwarty dostał się do Sejmu. W tym samym roku został zawieszony w prawach członka PiS, a w 2008 r. usunięto go z partii Jarosława Kaczyńskiego. Powodem pozbycia się Dorna z PiS były wywiady udzielane przez polityka, w których miał "dezawuować kierownictwo partii i osobę samego prezesa".

Po rozstaniu z PiS Dorn nie zaprzestał działalności politycznej. W 2010 r. ogłosił chęć startu w wyborach prezydenckich z ramienia nowo powstałej partii Polska Plus, ale po katastrofie smoleńskiej ugrupowanie to poparło kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego. 

W 2010 r. Dorn ponownie podjął współpracę z PiS, a w 2011 r. otrzymał mandat z ramienia tej partii, ale pozostał posłem niezależnym. Natomiast w 2011 dołączył do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r., jednak bez rezultatu.

Teraz Dorn wystartuje do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej, która wcześniej mocno krytykował. - Niektóre moje krytyki bym wycofał, niektóre złagodził, a niektóre podtrzymał. Stąd pytanie, dlaczego w takim razie, skoro wiele jest krytyk, które bym podtrzymał, jestem tu? Zwłaszcza że ja już pożegnałem się z polityką i to PO złożyła mi ofertę, z której po rozmowach skorzystałem - powiedział Ludwik Dorn po ogłoszeniu jego decyzji o starcie w wyborach.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października. 

Dowiedz się więcej na temat: Ludwik Dorn | Platforma Obywatelska | wybory parlamentarne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje