Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Jarosław Kaczyński: Polska się dziś zwija, a powinna się rozwijać

W Polsce powinno się rodzić więcej dzieci, obecna sytuacja demograficzna to jeden z największych problemów kraju; w jego rozwiązaniu może pomóc praca, mieszkania, realne wsparcie dla rodzin - powiedział w sobotę w Nowym Sączu przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński przekonywał, że w Polsce trzeba wprowadzić zmiany. Uznał, że potrzebna jest naprawa aparatu państwowego, lepsze zorganizowanie władzy wykonawczej, rządu, wielka reforma sądownictwa, dokończenie modernizacji służb mundurowych i zmiany w polskiej dyplomacji, która - jak podkreślił - "powinna m.in. służyć polskiej gospodarce, a nie służy".

Zdaniem Kaczyńskiego potrzebny jest też szereg rozwiązań szczegółowych, np. dotyczących Skarbu Państwa i należących do niego przedsiębiorstw. - Potrzebne jest zgromadzenie wielkiego kapitału, tego uśpionego kapitału, który może być uruchomiony, i może być podstawą szybkiego rozwoju, ale także rozwiązywania problemów społecznych, jak choćby tych związanych z bezrobociem, jak te, które związane są z brakiem mieszkań dostępnych dla przeciętnie zarabiających ludzi - wyliczał Kaczyński.

Reklama

"Potrzebna praca, mieszkanie, realna pomoc dla rodzin"

Za jeden z największych obecnych problemów Polski uznał obecną sytuację demograficzną. - Polska się dziś zwija, a powinna się rozwijać. Z radością słyszałem o dzieciach, które mają panie kandydatki, ale dzisiaj tych dzieci w Polsce jest dużo, dużo za mało. Tych dzieci powinno być dużo więcej. Ale nie ma ich, bo nie ma warunków. Polki w Anglii rodzą tych dzieci dużo - powiedział dodając, że pod względem dzietności Polska zajmuje jedno z dalszych miejsc na świecie.

- To też można zmienić, ale potrzebna jest praca, mieszkanie, realna pomoc dla rodzin, sprawiedliwość - wyliczał.

"Polacy powinni sami załatwiać swoje sprawy"

Kaczyński mówił też, że Polacy powinni "sami załatwiać nasze sprawy". - Mamy do tego prawo. Jesteśmy w UE po to, żeby się szybko rozwijać, Unia powstała, żeby wyrównywać poziom poszczególnych krajów. I my mamy święte prawo czynić wszystko właśnie w tym kierunku, i nie wolno nam w tym przeszkadzać - podkreślał. Jak zaznaczył, Unia Europejska jest Polsce bardzo potrzebna, ale "mamy prawo wywierać nacisk na to, jaka ona jest". "Musimy prowadzić do tego, aby była ona związkiem równych, suwerennych państw - powiedział.

Dodał, że europejskość nie może być przeciwstawiana polskości. - Bo polskość to nic (innego) jak część tego wielkiego bogactwa, jakie nosi w sobie Europa - powiedział.

- Nasza tradycja jest częścią tej większej tradycji, nie chcemy kwestionować tradycji niemieckiej, francuskiej czy hiszpańskiej, ale nikt nie ma prawa kwestionować naszej. Tu musi obowiązywać zasada równi z równymi, wolni z wolnymi. Ta zasada buduje prawdziwą jedność, buduje prawdziwą siłę - przekonywał.

"Zwycięstwo, pełne zwycięstwo, tylko to nas interesuje"

Według prezesa PiS ogromna większość Polaków jest zainteresowana tym, by Polska się zmieniała. - Ale każdy z nas wie, nie jesteśmy dziećmi, że są i tacy, którzy bardzo dobrze potrafią w mętnej wodzie ryby łowić, i to tłuste ryby. A ta mętna woda musi być oczyszczona. My chcemy żyć w przejrzystej wodzie, jeśli trzymać się tego porównania. A więc będą budować przeszkody, będą nas atakować, będą sięgać do czynników zewnętrznych, żeby one nas atakowały. I właśnie w tych momentach potrzebne jest nam poparcie, mobilizacja społeczna - mówił Kaczyński.

Zaapelował też o poparcie dla PiS podczas wyborów 25 października. - Zwycięstwo, pełne zwycięstwo, tylko to nas interesuje - powiedział.

"Biegną z PO, czasami ją gryzą, ale jest to na pokaz"

Kaczyński przekonywał, że w zasięgu PiS jest zdobycie "znacznie więcej niż 230 mandatów w Sejmie" i samodzielne stworzenie rządu pod przewodnictwem Beaty Szydło. - To jest nam potrzebne byśmy mogli szybko pójść do przodu, żeby wszystko co nas obciąża było za nami, żebyśmy mogli pójść w gorę bez obciążeń - dodał.

Według niego PiS musi wygrać wybory, nie tylko z PO, ale też innymi ugrupowaniami, które - jak się wyraził - "biegną z PO, czasami ją gryzą, ale jest to na pokaz".

Kaczyński, który w sobotę uczestniczył w konwencji PiS w Nowym Sączu ocenił, że miasto to jest przykładem, jak powinna się rozwijać Polska m.in. pod względem wzrostu liczby ludności. - Warto tu być i czerpać przykład z tego co się tu dzieje. Dlatego dobrze by było, gdyby wielu przedstawicieli tej ziemi znalazło się w parlamencie - zaznaczył prezes PiS.

Według niego partia chce osiągnąć pełne zwycięstwo w okręgu nowosądeckim - plan minimum to zdobycie 8 mandatów do Sejmu i dwóch do Senatu. W wyborach w 2011 r. PiS zdobył tam 7 mandatów poselskich, a PO - 3. Senatorem został Stanisław Kogut. - To jest naprawdę bardzo mocna lista: doświadczeni działacze, którzy jak Piotr Naimski mają wieloletnie doświadczenie w działalności publicznej, ale i ludzie nowi, jak Józef Leśniak na drugim miejscu (...) To jest taki zespół, który może dużo zmienić, chciałbym żeby cały Sejm tak wyglądał i wierzę, że tak będzie dzięki zwycięstwu PiS - mówił Kaczyński.

"Wierzę, że tak będzie dzięki zwycięstwu PiS"

Podczas konwencji wyborczej przedstawieni zostali kandydaci tej partii do Sejmu w okręgu nr 14 obejmującym Nowy Sącz i powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański; liderem listy PiS  jest warszawianin, b. wiceminister gospodarki w rządzie PiS i obecny poseł tej partii Piotr Naimski. Cieszący się dużym poparciem w poprzednich wyborach poseł Arkadiusz Mularczyk, który odszedł z PiS i stworzył struktury Solidarnej Polski w Nowym Sączu, otrzymał siódme miejsce na liście.

Przed nim na liście znaleźli się radny powiatu nowosądeckiego Józef Leśniak oraz posłowie PiS: Anna Paluch, Wiesław Jańczyk i Barbara Bartuś. Kandydatami do Senatu są radny województwa małopolskiego Jan Hamerski (okręg nr 36 obejmujący Podhale) i senator Stanisław Kogut (okręg nr 37 obejmujący Sądecczyznę).

Jak podkreślił szef lokalnych struktur PiS na Sądecczyźnie senator Stanisław Kogut "koalicja PO -PSL niszczyła i nadal niszczy Sądecczyznę za to, że wszyscy tu głosują za PiS". - Dziś to wszystko musi być odbudowane. Damy radę tu na Sądecczyźnie i na Podhalu, ale musimy iść razem, musimy być solidarni - powiedział Kogut

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy