Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

Jarosław Kaczyński: Jesteśmy gotowi szanować opozycję

​Mój obóz polityczny jest gotowy tolerować i szanować opozycję - zapewnił prezes PiS. Według Jarosława Kaczyńskiego, szansą na prawdziwą zmianę jest uzyskanie w wyborach bezwzględnej większości w Sejmie. Prezes PiS zaznaczył też, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej. - Ci, którzy mówią, że chcemy z niej odchodzić, po prostu kłamią w żywe oczy - oświadczył.

Prezes PiS spotkał się z mieszkańcami warszawskiego Targówka. - Chcemy dobrej zmiany, które mają doprowadzić do tego, by nasz naród mógł wykorzystać swój potencjał, który naprawdę jest dzisiaj niemały - mówił podczas spotkania.

Jak podkreślił, na drodze do dobrej zmiany leżą przeszkody; pierwszą są wybory parlamentarne. - Trzeba wygrać, proszę państwa, trzeba wygrać zdecydowanie, bo szansa na prawdziwą zmianę jest wtedy, gdy uzyskamy bezwzględną większość w Sejmie i Senacie - mówił. - Wiem, że nikomu dotąd się to nie udało, ale nam się to musi udać - dodał prezes PiS.

Reklama

- Nie rozważajmy tutaj różnego rodzaju koalicji, koalicje się nie sprawdziły - mówił.

Według niego pierwszym krokiem do naprawy Rzeczypospolitej będzie powołanie mocnego rządu - "mocnego swoim zapleczem, składem, współpracą z prezydentem, ale także mocnego otwartością na innych". - Nasz obóz polityczny rozumie, że w demokracji opozycja być musi i my jesteśmy gotowi opozycję nie tylko tolerować, ale opozycję szanować. My uważamy, że jej rola powinna być ważna, i że to musi być także budowane przez nas - podkreślił.

"PiS nie idzie do władzy po odwet"

Zapowiedział wprowadzenie tzw. pakietu demokratycznego. - Chcemy wprowadzić go, mimo że, jestem o tym przekonany, będziemy w większości. To nic innego jak uprawnienia dla opozycji - mówił Kaczyński. Podkreślił, że PiS nie idzie do władzy po odwet i wyrównanie rachunków.

Kaczyński mówił, że w Polsce jest uśpiony potencjał i niewykorzystane możliwości intelektualne, jest też źle wykorzystany kapitał finansowy. W jego ocenie tylko państwo może połączyć te trzy czynniki. - My taki projekt mamy" - mówił. "To jest 1,4 bln zł. Tyle można wprowadzić do polskiej gospodarki, nadać jej nową dynamikę - podkreślił.

Mówił, że Polacy za mało zarabiają, a rozwój oparty o niskie płace wyczerpał już swoje możliwości, krzywdzi Polaków i uniemożliwia im wejście na wyższy poziom.

Jak mówił, program gospodarczy PiS sprawi, że w kieszeniach Polaków, zwłaszcza tych gorzej sytuowanych, pozostanie 40 mld zł. - A to oznacza nie tylko więcej popytu, ale także więcej sprawiedliwości, bo Polska potrzebuje sprawiedliwości, a potrzebuje sprawiedliwości, bo potrzebuje solidarności. Sprawiedliwość jest spoiwem solidarności. Nie ma solidarności bez sprawiedliwości - mówił.

Jak zaznaczył, wspólnota narodowa żyje w świadomości, ale musi też mieć swój aspekt realny. W ocenie Kaczyńskiego są to podział dóbr - "dokonywany w taki sposób, by znajdował usprawiedliwienie w normach, także normach moralnych" - i równość wobec prawa, której teraz w Polsce nie ma. - Wspólnota to także mocna tożsamość, narodowa pewność siebie, duma z tego, że jest się Polakiem. Ta duma jest od dwudziestu kilku lat nieustannie atakowana, pedagogika wstydu, kompromitowanie Polski za granicą, wielka akcja obrażania Polski w skali globalnej - mówił.

"Ci, którzy mówią, że chcemy odchodzić z UE, kłamią w żywe oczy"

Prezes PiS wskazywał także na potrzebę podniesienia poziomu usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna i edukacja. W jego ocenie szkoła powinna m.in. kształtować mocną tożsamość. - Bez niej nie osiągniemy sukcesu i nie jest to widzimisię, to jest doświadczenie tych państw, które przebiły drogę od zacofania do wysokiego rozwoju. Tam wszędzie budowano mocną wspólnotę, u nas wspólnotę od dwudziestu paru lat próbuje się kompromitować i rozbijać - zaznaczył. Zdaniem Kaczyńskiego "dzisiaj znaczna część systemu oświaty bardziej przygotowuje tanią siłę roboczą dla obcych, niż ludzi, którzy mają budować tu polski sukces".

Kaczyński zapewnił, że kandydaci PiS do parlamentu będą w stanie działać uczciwie i są do tego przygotowani. Jak powiedział, "jest jeszcze jedna gwarancja tego, że w Polsce zacznie się czas uczciwości". - Tu naprzeciw mnie siedzi Mariusz Kamiński i on to wszystko co w życiu zrobił, a działał od najmłodszych młodzieńczych zupełnie lat, to także gwarancja - podkreślił.

Prezes PiS zaznaczył, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej. - Ci, którzy mówią, że chcemy z niej odchodzić, po prostu kłamią w żywe oczy - zaznaczył, podkreślając, iż "uniknęliśmy różnych chorób, które dręczą tamte społeczeństwa". Powiedział, że zadaniem polskiej władzy jest zadbać, by te "choroby tu nie dotarły", co będzie możliwe, gdyż nikt "nie będzie planował karier w Unii Europejskiej".

Podczas spotkania zaprezentowano stołecznych kandydatów PiS do Sejmu i Senatu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy