Reklama

Reklama

​Węgry: Opozycja w zwycięstwo nie wierzy

- Zwycięstwo opozycji nad Fideszem jest mało realne - powiedział Interii Istvan Vago, jeden z liderów Koalicji Demokratycznej, partii założonej przez byłego premiera Ferenca Gyurcsanya.

Węgierska opozycja nawet przed swoimi wyborcami nie udaje, że jest zdolna odebrać Fideszowi władzę.

- Liczymy na dobry rezultat razem z naszymi sojusznikami, w szczególności socjalistami. Wynik wyborów jeszcze nigdy nie był tak nieprzewidywalny, jednak sensacyjna wygrana opozycji nie jest prawdopodobna - uważa Istvan Vago.

Mimo to jeszcze w sobotę rano toczyły się negocjacje między partiami opozycyjnymi na temat wycofywania kandydatów z jednomandatowych okręgów wyborczych tak, by na liście pozostał tylko ten, który ma największe szanse z kandydatem Fideszu.

Reklama

- W ostatniej chwili nastąpiły znaczące postępy w rozmowach, jest porozumienie w kolejnych okręgach, jednak do pełnego zjednoczenia nie doszło. Wiemy już na pewno, że w ani jednym okręgu nie będzie wspólnego kandydata opozycji np. Jobbik konsekwentnie trzyma się wszystkich swoich kandydatów.

Na pytanie, dlaczego węgierska opozycja z jednej strony przestrzega przed autorytarnymi zapędami Viktora Orbana, a z drugiej nie potrafi się zjednoczyć, odpowiada:

- Naprawa sytuacji po Fideszu może pójść w różnych kierunkach. Pojawiają się koncepcje liberalne, konserwatywne, socjalistyczne, skrajnie lewicowe, skrajnie prawicowe, a nawet anarchistyczne, na to, jak pogodzić pewne sprzeczności ekonomiczno-socjalne - wyjaśnia nasz rozmówca.

Koalicja Demokratyczna jest przekonana, że trzecia z rzędu kadencja Viktora Orbana może doprowadzić do wyjścia Węgier z Unii Europejskiej.

- Obawiamy się wzmocnienia więzi z Rosją, Turcją, Chinami i Azerbejdżanem - nie tylko więzi ekonomicznych, ale także kulturowych i legislacyjnych. Krótko mówiąc: autorytaryzmu wzorowanego na tych krajach - usłyszeliśmy.

W ostatnich sondażach przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi Koalicja Demokratyczna zanotowała poparcie na poziomie 5 proc.

Michał Michalak, Budapeszt

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy