Reklama

Reklama

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

Lista europosłów: Tadeusz Zwiefka

Tadeusz Zwiefka z Platformy Obywatelskiej będzie sprawował mandat europosła kolejną kadencję. Jest jednym z najbardziej aktywnych europosłów.

Zwiefka, znany dziennikarz telewizyjny, w polityce zaistniał 10 lat temu, gdy pierwszy raz dostał się do PE z okręgu kujawsko-pomorskiego. Znany był wówczas jako dziennikarz telewizyjny, ale nie był kojarzony z regionem. Startując z trzeciej pozycji zdobył największe poparcie spośród kandydatów listy PO - ponad 26 tys. głosów, co było trzecim wynikiem w okręgu. Jednak to on zdobył jedyny mandat, jaki na podstawie przepisów prawa wyborczego przydzielono w tym okręgu. O Zwiefce jako europarlamentarzyście zrobiło się głośno w 2008 r. Niemiecka telewizja RTL zarejestrowała, jak polski poseł opuszcza gmach PE w Strasburgu i wyjeżdża do domu tuż po podpisaniu listy, na podstawie której wypłacana jest dieta.

Reklama

Poseł tłumaczył się, że reportaż został "zmanipulowany", gdyż tego dnia parlament nie obradował. Jednak nie zdecydował się na podanie do sądu autorów reportażu. "W tym reportażu nie padała informacja: +zamiast uczestniczyć w obradach pojechał do domu+. Materiał był zrealizowany nierzetelnie, ale nie było w nim kłamstwa - nie było powodu, bym pozywał RTL" - argumentował.

Po raz drugi Zwiefka zdobył mandat posła do PE w okręgu kujawsko-pomorskim przed pięcioma laty. Jako lider listy PO otrzymał najwięcej głosów w okręgu - prawie 83 tysiące. Wówczas mandaty zdobyli w tym okręgu także Janusz Zemke (SLD) i Ryszard Czarnecki (PiS).

Zwiefka w ostatniej kadencji PE był koordynatorem Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Komisji Prawnej, zajmując się formułowaniem stanowisk w kwestiach legislacyjnych.

Należał do najaktywniejszych polskich europosłów. Był autorem 12 stanowisk dotyczących głównie prawa cywilnego i handlowego, prawa rodzinnego, pomocy prawnej oraz immunitetów, a także 5 opinii na temat m.in. zwalczania nadużyć finansowych, zapewnienia ochrony konsularnej obywateli UE za granicą. Zgłosił również 55 poprawek i 29 interpelacji.

Był członkiem specjalnej komisji ds. przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania pieniędzy. Z jego inicjatywy zorganizowano wysłuchanie publiczne dotyczące przemytu towarów przez wschodnią granicę UE.

Zwiefka w tegorocznych wyborach do PE znalazł się na trzecim miejscu listy PO w okręgu kujawsko-pomorskim, za byłym wicepremierem, ministrem finansów Jackiem Rostowskim i mistrzynią olimpijską w pływaniu Otylią Jędrzejczak.

Zabieganie o poparcie wyborców dla siebie musiał godzić z obowiązkami szefa kampanii wyborczej Platformy. Został nim za Jacka Protasiewicza, który zrezygnował z funkcji i kandydowania do PE w związku incydentem na lotnisku we Frankfurcie nad Menem, gdzie wdał się w sprzeczkę z celnikami i policjantami.

Zwiefka w kwietniowym wywiadzie dla "Expressu Bydgoskiego" mówił, że kampanii wyborczej nie robi się tylko przez miesiąc czy dwa, ale przez cały czas sprawowania mandatu europosła. "Można więc powiedzieć, że swoją kampanię w województwie kujawsko-pomorskim prowadzę już od 10 lat, utrzymując ścisłe kontakty z regionem i rzetelnie wywiązuję się ze swoich obowiązków w PE. Wierzę, że ponowne zdobycie mandatu jest możliwie również z trzeciego miejsca. Nie jest to bowiem głosowanie na listę partyjną, lecz na konkretnych kandydatów" - podkreślił.

Zwiefka urodził się 28 grudnia 1954 r. w Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie skończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Akademii Nauk Społecznych w Warszawie.

Po studiach przez półtora roku pracował w Dziale Organizacyjno-Prawnym Fabryki Obrabiarek Specjalnych w Poznaniu. W latach 1982-1998 pracował w Telewizji Polskiej. Najpierw jako dziennikarz, a później kierownik Redakcji Lokalnych Programów Informacyjnych w Poznaniu. Następnie był prezenterem Programu II i "Wiadomości" w Programie I, sprawozdawcą parlamentarnym i komentatorem. Krótko był też dyrektorem oddziału TVP w Szczecinie, a potem szefem programu publicystycznego "W centrum uwagi" w TVP 1.

Pod koniec 2000 r. ponownie związał się telewizją, gdzie do czasu kampanii wyborczej do PE w 2004 r. był współtwórcą, wydawcą i prowadzącym Magazyn Reporterów TVP 3 "Telekurier".

Zwiefka jesienią 2013 r. został szefem PO w Bydgoszczy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy