Reklama

Reklama

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

Wybory do PE: Ile kosztuje tegoroczna kampania

Kto i ile wydał na kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego? Czas na podsumowanie kosztów, które poniosły sztaby wyborcze czołowych kandydatów zaproponowanych przez europejskie partie. To twarze kampanii i pretendenci do fotela nowego szefa Komisji Europejskiej.

Kandydat chadeków Jean-Claude Juncker wydał na kampanię ponad milion 600 tysięcy euro. Z tych pieniędzy w większości opłacił pracowników sztabu wyborczego i benzynę. Jeździł bowiem specjalnym autobusem, na którym widniało jego duże zdjęcie.

Reklama

Nieco mniej wydali europejscy socjaliści, którzy postawili na Martina Schulza - półtora miliona euro. Siedziba jego sztabu wyborczego w Brukseli też jest mniejsza w porównaniu z chadecką. Pracuje w nim 10 osób, w sztabie Jean-Claude Junckera - 25.

Porozumienie Liberałów i Demokratów na Rzecz Europy nie informuje dokładnie, ile wydało na kampanię Guy'a Verhofstadta, ale podobno około miliona euro.

Zieloni zaproponowali dwójkę kandydatów. Są to Ska Keller i Jose Bove, których sztab wyborczy wydał od 300 tysięcy do pół miliona euro.

Najskromniejszy budżet miał kandydat skrajnej lewicy - Aleksis Cipras. Jego sztab informuje, że na kampanię wydał tylko 100 tysięcy euro.

Sprawdź, jak kandydaci do Parlamentu Europejskiego odpowiadali na wasze pytania

Dowiedz się więcej na temat: wybory do PE | Komisja Europejska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje