Reklama

Reklama

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

RMF24: Cud nad urną czy zwykła pomyłka?

Miał zdobyć 100 procent głosów - nie zdobył żadnego. W jednym z obwodów w Choszcznie w Zachodniopomorskiem stuprocentowym zwycięzcą, a potem stuprocentowym przegranym okazał się Robert Stankiewicz, numer 1 na liście Solidarnej Polski.

Według danych opublikowanych przez PKW na stronie internetowej, Stankiewicz miał zdobyć wszystkie spośród 500 głosów oddanych w okręgu nr 11. Uwagę zwrócił na to obserwator wyborów wyznaczony przez Prawo i Sprawiedliwość.

Reklama

- To był błąd pracownika odpowiedzialnego za wpisywanie danych na stronę internetową - tłumaczy w rozmowie z reporterką RMF FM Anetą Łuczkowską dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego Waldemar Gorzycki. Sęk w tym, że ten błąd przez kilka godzin widniał na stronie z wynikami niedzielnego głosowania. Tym, co można było zobaczyć na stronie PKW, zaskoczony był też zresztą sam kandydat.

- Te błędne dane nie miały wpływu na wyniki, nie wliczaliśmy ich ani do frekwencji, ani do rezultatów głosowania - zapewnia Gorzycki. Według jego słów, pracownicy PKW opierali się na protokole z obwodowej komisji wyborczej - a według protokołu, w tym okręgu na Solidarną Polskę oddany został jeden głos. Otrzymał go nie rozpoczynający listę Stankiewicz, ale numer 5. - Marcin Milewski. Poza tym w okręgu oddanych zostało pięć razy mniej głosów, niż wynikałoby z tego, co na początku opublikowała PKW.

Aneta Łuczkowska

CZYTAJ WIĘCEJ NA RMF24.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje