Reklama

Reklama

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

Paweł Kowal "jedynką" Polski Razem w Warszawie

Europoseł Paweł Kowal będzie liderem listy Polski Razem w Warszawie w wyborach do europarlamentu - poinformował lider Polski Razem Jarosław Gowin w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

Gowin podkreślił, że Kowal jest głównym autorem programu europejskiego Polski Razem i najważniejszym ekspertem ds. międzynarodowych.

Reklama

Kowal mówił, że najważniejszym zadaniem w Parlamencie Europejskim najbliższej kadencji jest pokazać, że Europa stwarza szanse na to, "żeby Polska była silna, wielka, żeby te najważniejsze problemy, które dzisiaj stoją przed Polską, były rozwiązywane w ramach Europy". Wymienił w tym kontekście m.in. bezrobocie wśród młodzieży, emigrację Polaków za granicę oraz wykorzystanie ostatniej transzy unijnych środków na rozwój.

Podkreślił, że w PE chciałby się skupić na problemach dotyczących równych szans. - Nie jesteśmy w Europie nowi, nie jesteśmy w Europie obcy, mamy prawo decydować, jak się będzie rozwijała. Chcemy Europy małej, chcemy Europy fit, chcemy Europy, która nie będzie się wdzierała tam, gdzie nie jest potrzebna, a tam, gdzie istnieje pole do współpracy, organizowała tę współpracy na zasadzie pomocniczości - podkreślił Kowal.

Jak mówił, chodzi m.in. o używanie instrumentów unijnych w zakresie polskich interesów w energetyce, gospodarce, zmniejszenia ilości regulacji. - Polscy przedsiębiorcy nie czują się komfortowo w Europie, nie czują, że unijne regulacje, unijne prawo im pomaga - podkreślił.

Kowal przypomniał swoje związki z Warszawą: w 2005 r., gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, kierował jego biurem prasowym; w latach 2002-2005 przewodniczył radzie dzielnicy Ochota.

W wyborach w 2009 r. Kowal zdobył mandat do PE z Krakowa; startował wówczas z list PiS. W 2010 r. wystąpił w PiS, a w 2011 r. został przewodniczącym partii Polska Jest Najważniejsza (partia rozwiązana pod koniec 2013 r.). Środowisko PJN w grudniu 2013 r. zdecydowało o przyłączeniu się do nowej partii - Polska Razem.

W majowych eurowyborach Jarosław Gowin otworzy małopolsko-świętokrzyską listę Polski Razem. Z informacji PAP wynika, że oprócz Gowina i Kowala wśród "lokomotyw wyborczych" tej partii w wyborach europejskich znajdą się m.in. obecni europosłowie: Adam Bielan, który wystartuje z okręgu obejmującego Małopolskę i Świętokrzyskie, Artur Zasada z okręgu dolnośląsko-opolskiego, Marek Migalski na Śląsku. "Jedynką" na Podkarpaciu będzie senator Kazimierz Jaworski. Ponadto na listach mają znaleźć się wszyscy obecni posłowie Polski Razem: John Godson, Przemysław Wipler, Jacek Żalek, a także eksperci związani z partią Gowina m.in. prof. Krystyna Iglicka-Okulska.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama