Reklama

Reklama

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014

​Gowin: W wyborach do PE chodzi o wysłanie Tuska i Kaczyńskiego na emeryturę

- W tych wyborach chodzi o wysłanie Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego na zasłużoną emeryturę - przekonywał w sobotę b. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podczas europejskiej konwencji Polski Razem. Jak podkreślił, jego partia ma plan, aby Polacy wrócili z emigracji.

Konwencja europejska Polski Razem zaczęła się od wyemitowania nagrania wideo, w którym słowa poparcia dla Polski Razem Jarosława Gowina przekazał kandydat na prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko.

Reklama

Gowin podczas konwencji podkreślił, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego "są bardzo ważne dla Polski". "W tych wyborach nie chodzi o to, jak chciałby Jarosław Kaczyński, żeby we francuskiej telewizji Polska miała miejsce w prognozie pogody. Nie chodzi też o to, jak straszy nas Donald Tusk, czy polskie dzieci pójdą 1 września do szkoły. (...) Chodzi o to, czy po tych wyborach Donald Tusk i Jarosław Kaczyński odejdą na zasłużoną emeryturę" - powiedział Gowin.

Jak podkreślił, to od sukcesu Polski Razem zależy to, czy Polacy uwierzą, że jest alternatywa. "Mamy jasny cel; tym celem jest dobra polityka i państwo służące Polakom" - przekonywał b. minister sprawiedliwości.

W jego ocenie, Polska może stać się "czempionem gospodarczym", bowiem Polacy są zaradni, kreatywni i innowacyjni. Problemem - jak wskazywał - jest masowa emigracja tysięcy młodych ludzi, którzy w Polsce nie mogą znaleźć pracy i perspektyw na życie.

"Musimy wybrać Polskę po to, aby kolejne setki tysięcy ludzi nie musiało wybierać emigracji. Musimy wybrać Polskę, żeby kolejne rzesze młodych Polaków nie stawały przed wyborem: wyjechać na emigrację do Irlandii, czy do Anglii. Musimy to zrobić razem" - apelował Gowin.

W jego ocenie, "dzisiaj dla Polaków nie ma ważniejszego zadania, jak zjednoczyć się po to, aby zapobiec tej emigracyjnej katastrofie, która od 10 lat przeżera Polskę".

Jak podkreślił, priorytetem Polski Razem jest "zmiana polskiej codzienności i powstrzymanie exodusu tysięcy Polaków". "Mamy plan i wiemy jak to zrobić" - przekonywał.

W tzw. Planie Gowina b. minister sprawiedliwości proponuje m.in. wyższe pensje dla pracowników poprzez likwidację podatku dochodowego i składki zdrowotnej, zastąpionej jednym podatkiem od pracy w wysokości 20 proc.; obniżenie podatków dla przedsiębiorców oraz stworzenie nowych miejsc pracy dla młodych.

Kluczowym punktem tego planu - jak zaznaczył Gowin - jest wspieranie polskich rodzin poprzez m.in. roczny płatny urlop dla wszystkich matek oraz stworzenie warunków, które umożliwią łatwiejszy zakup mieszkań i domów.

"Stawką w tych wyborach jest to, czy uda się wysłać Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego na zasłużoną lub nie emeryturę. Wiem, że te słowa brzmią ostro, ale mamy prawo i obowiązek wypowiedzieć te słowa w imieniu tych trzech milionów Polaków, którzy opuścili Polskę. (...) Zwracam się do wszystkich Polaków: wybierzmy Polskę, wybierzmy Polskę Razem" - powiedział Gowin.

Z kolei europoseł, lider warszawskiej listy Polski Razem, Paweł Kowal podkreślił, że dzisiaj polską obecność w Europie mierzy się "łzami rodzin, brakiem szans oraz zmarnowanymi latami". "Zgromadziliśmy się tutaj, żeby wyjść z jasnym i prostym przesłaniem: idzie młodość, idzie nowe. (...) Wszyscy ci, którzy odpowiadają za prowadzenie naszego państwa w ostatnich latach, ich miejsce jest w podręczniku historii" - przekonywał Kowal.

Jak zaznaczył, na listach Polski Razem "nie ma błaznów, dziwaków i karierowiczów" lecz są ludzie, których misją jest przywrócenie sensu podstawowym słowom i wartościom takim jak: praca, inicjatywa, rodzina.

W ocenie Kowala, Polacy potrzebują nie tylko szans na rozwój, ale przede wszystkim gwarancji bezpieczeństwa. Jak dodał, obecnie nie wystarcza, że polski premier co kilka dni "fotografuje się na tle samolotu" i proponuje stworzenie w Europie unii energetycznej.

"Polska Tuska była karmiona iluzjami i okrągłymi słówkami, a dzisiaj potrzeba polityków, którzy powiedzą prawdę. (...) Musimy postawić na siłę w Unii Europejskiej, na siłę w NATO i na naszych sojuszników w Europie-Środkowej. Zawsze kiedy trzymaliśmy się z Litwinami, Czechami, Słowakami, Ukraińcami i Węgrami zawsze było lepiej" - powiedział Kowal.

"Uwierzcie nam, dajcie nam szanse, dajcie szansę młodości, dajcie szanse inicjatywie" - zaapelował.

Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Gowin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy