Reklama

Reklama

25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja na żywo [cz.2]

To już piąty raz, kiedy Interia włącza się w pomaganie i gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Zebrane podczas 25. finału pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. W ubiegłym roku w ramach akcji udało się zebrać ponad 72 miliony złotych.

Reklama

Interia uruchomiła specjalną stronę www.pomagam.interia.pl, na której można wpłacać pieniądze na rzecz Orkiestry.

Reklama

Oprócz zbiórki, w portalu możecie znaleźć nasze relacje z orkiestrowych sztabów, wielki licznik z zebraną kwotą i specjalny raport poświęcony w całości WOŚP. Jego częścią jest kalendarz koncertów i pozostałych wydarzeń oraz szereg materiałów dotyczących historii fundacji i jej obecnych działań.

Interii nie zabraknie również w finałowym "kosmicznym" miasteczku Orkiestry pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. - Na tym placu będzie karnawał brazylijski. Sztuką jest go zrobić teraz w zimie. Będą chodzić turyści i pytać: "O co biega?". Właśnie tu, w tym miejscu, będziemy robić rzeczy niezwykłe - zapowiada Jurek Owsiak.

- To kolejna letnia zadyma w środku zimy. Koncerty, licytacje, piękne kolorowe wydarzenia w wielu miejscach Polski i świata, 120 tys. wolontariuszy na ulicach, blisko 1700 sztabów. To wszystko dzięki nam, Polakom, i dzięki temu, że jednoczymy się już tyle lat - dodaje szef Fundacji WOŚP. 

***

23:00

Zamykamy RELACJĘ NA ŻYWO. Dziękujemy, że byliście z nami i z WOŚP. Wszystkie materiały, które publikowaliśmy w ramach Orkiestry dostępne są tutaj: 25. FINAŁ WOŚP

A teraz przeżyjmy to jeszcze raz - czyli prezentujemy subiektywny przegląd najlepszych zdjęć dokumentujących chwile 25. finału:

22:56

333 tys. zł - za tyle sprzedano złote serduszko WOŚP nr 1.

22:54

Jak wyglądają najnowocześniejsze sprzęty medyczne? W jaki sposób zszywane są rany? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać odwiedzając specjalny namiot medyczny przygotowanym z okazji finału WOŚP.

22:50

Trwa licytacja złotych serduszek. Na obecną chwilę WOŚP zebrał już ponad 41 mln zł!

22:40

Wśród licytowanych przedmiotów wiele wyjątkowy m.in. "Woodstockowa" gitara:

22:24

Na rzecz WOŚP kwestowało wiele gwiazd, w tym Michał Piróg:

22:18

W ramach WOŚP zebrano już ponad 31 mln zł.

Pomagamy także poprzez portal Interia. Do tej pory nasi użytkownicy wpłacili ponad 400 tys. zł!!! Jesteście wspaniali!

Wciąż można pomagać, dokonując wpłat na www.pomagam.interia.pl

21:59

- Jutro o 15:00 będziemy podsumowywać to, co się dzisiaj działo - zapowiedział Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP. 

- Zaszła dzisiaj tutaj pod PKiN rzecz niesamowita. Do wolontariusza podchodziła kolejka osób, która chciała wrzucić mu pieniądze do puszki. Takiej sceny jeszcze nie widziałem. Wolontariusze mają ręce pełne roboty i to oni są bohaterami WOŚP i dzisiejszego dnia - powiedział Dobies.

21:57

- Żałuję, że niektórzy mieli zakaz zbierania dla nas pieniędzy, ale wiem, że serce tych ludzi biło bardzo mocno. Wiem, że przyjdzie taki moment, że znów będziecie dumni, że reprezentujecie ten kraj. Wiecie o kim mówię - powiedział Jurek Owsiak.

21:55

- Powtarza się słowo "rekord". To, że gramy po raz 25. to już jest rekord. To, że ludzie chcieli z nami grać i grają na całym świecie, to jest potrójny rekord - podkreślił Owsiak.

- WOŚP to ruch ludzi dobrej woli, z 43-osobowym zespołem w maleńkim biurze w Warszawie. Robimy to wszystko na hasło i ludzie grają razem z nami - zaznaczył. 

21:52

Owsiak zwrócił uwagę na praktyczny brak relacjonowania zbiórki WOŚP w telewizji publicznej. - To nie jest po prostu piknik. Biorą w tym udział miliony Polaków, a dziesiątki tysięcy ludzi przygotowywało się do tego. Panie Jacku Kurski, to nie jest pana prywatna telewizja, nie pokazał pan dzisiaj tego, czym żyła cała Polska, szkoda - skierował słowa do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego.

- Jako organizacja pozarządowa chcemy ulżyć państwu, bez względu na to, kto państwem rządzi. To niezwykle ważne, niezwykle istotne - podkreślił Jurek Owsiak.

21:50

- Orkiestra ludzi jednoczy, pokazuje, jak bardzo chcemy być ze sobą razem i jak bardzo ludzi to dotyka. To niekończąca się opowieść, jak nasza książka - rozpoczął trzecią konferencję Jurek Owsiak.

21:35

Zobacz WOŚP na zdjęciach z całego kraju:

21:22

"Dzisiaj w Warszawie, przy okazji 25. Finału, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała naszej Caritas samochód, dzięki któremu personel Hospicjum Domowego dla Dzieci Caritas Archidiecezji Warmińskiej będzie mógł docierać z pomocą do licznych pacjentów na trenie całego województwa warmińsko-mazurskiego! Dodajmy, że nie jest to pierwszy taki prezent, który otrzymaliśmy od Fundacji" - informuje Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

21:16

Z WOŚP grał również "Enej":

21:10

W Kretominie koło Koszalina wykoleiła się "orkiestrowa lokomotywa". Nikt nie został ranny. Przyczyną było oblodzenie torów - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Paweł Gajdzica, prezes Stowarzyszenia Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki.

Ciuchcia jechała do Rosnowa w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

21:05

Przypomnijmy, że o 20:00 odbył się pokaz sztucznych ogni "Światełko do nieba". Fotografia z placu Defilad w Warszawie.

20:55

Orkiestrę wspiera również Michał Piróg.

20:44

Orkiestra gra także w Norwegii.

20:39

Już ponad 25 mln zł na koncie WOŚP.

20:38

Na terenie łódzkiej manufaktury układano ogromne serce z monet - datków na rzecz Orkiestry.

20:22

Z Krakowa do Jasła, Biecza i Gorlic kursował w niedzielę pociąg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pasażerowie nie kupowali biletu, za to wrzucali datki do puszek. W Krakowie cały dzień wypełniał szereg atrakcji - jedną z nich był mecz footballu amerykańskiego.

Również morsy z klubu Kaloryfer wspierały WOŚP w Krakowie.

20:12

Jurek Owsiak apelował do Polaków o świadome przekazywanie pieniędzy. Wymienił także sprzęt medyczny oraz auta, jakie udało się kupić dzięki Wielkiej Orkiestrze.

20:00

W polskich miastach odbyło się wypuszczanie tradycyjnego "Światełka do nieba". Jest to towarzyszący Finałom WOŚP pokaz sztucznych ogni - odbywa się zawsze o godz. 20. Nie jest to koniec 25. Finału, ale jego kulminacyjny moment. Towarzyszące zbiórce imprezy i koncerty trwają - oficjalnie Finał zakończy się po północy, po tzw. licytacji najbardziej hojnych darczyńców.

19:58

Już za chwilę tradycyjne "Światełko do nieba".

19:50

WOŚP gra również w Brukseli, gdzie mimo deszczu frekwencja w Brukseli dopisała. W niedzielne popołudnie, jeszcze przed rozpoczęciem występów głównych artystów, na imprezę przyszły tłumy. Wśród atrakcji były postacie z Gwiezdnych Wojen i dziecięce zespoły taneczne.

Orkiestrę wsparli politycy, sportowcy i artyści. Były premier, obecnie europoseł Jerzy Buzek przekazał na licytację stół do gry w piłkarzyki. Wygrać można było też lunch z nim lub europosłanką PO Danutą Jazłowiecką.

19:34

- Pomaganie jest oczywiste - mówił Interii Szymon Majewski, który z Orkiestrą związany jest już od 20 lat i wspominał najlepsze momenty.

19:25

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował w niedzielę, że wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - wrzucając datki do puszki i przekazując przedmioty na licytację. Przypomnijmy, że prezydent przekazał na aukcję spinki do koszuli, a jego małżonka Agata Kornhauser-Duda zdjęcie z obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Szczegóły tutaj 

19:13

W studiu WOŚP pojawił się również prof. Andrzej Rzepliński.

19:07

Jak podaje portal "Nowej Trybuny Opolskiej", w jednej z parafii w Strzelcach Opolskich ksiądz w trakcie niedzielnej mszy poinformował wiernych, że WOŚP zbiera pieniądze na aborcję i eutanazję. "Na mszę nie przyszli, a doją ludzi na aborcję i na eutanazję" - powiedział. Po tych słowach część osób opuściła kościół - donoszą lokalne media.

Z kolei z Częstochowy docierają do nas takie obrazki:

19:02

Na koncie WOŚP jest już ponad 20 mln zł.

18:52

W Sopocie ogromnym zainteresowaniem cieszyła się strefa militarna na sopockiej plaży. Można było się przejechać czołgiem, zobaczyć i dotknąć militarnego sprzętu. Za to wszystko trzeba było tylko wrzucać datki do puszek wolontariuszy WOŚP.

18:45

Na aukcjach znaleźć można przedmioty ofiarowane przez polityków i osoby publiczne. Na zainteresowanych czekają m.in album "Wykwintne Desery Polskie" z autografem Anny Komorowskiej; lot samolotem nad Słupskiem, Ustką i Rowami z Robertem Biedroniem; kolacja z Januszem Palikotem; konstytucja od Radosława Sikorskiego i pióro Bogdana Borusewicza.

18:28

Trwają licytacje. Wśród przedmiotów do wylicytowania jest m.in. lampka pokoju od Caritas Polska; gitara z autografem Carlosa Santany i bilet dla dwóch osób na wszystkie koncerty 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2017.

Fanów sportu zainteresować może quad na którym Rafał Sonik debiutował w legendarnym Rajdzie Dakar; kolacja z Robertem Lewandowskim, Złoty Medal Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn z Turcji w 2009 oraz kombinezon narciarski Piotra Żyły z autografami m.in. Kamila Stocha i Macieja Kota.

18:16

Ok. 1 tys. wolontariuszy uczestniczy w 25. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Opolskiem, w jednym z centrów handlowych wspiera ich człekokształtny robot.

18:04

Na koncie WOŚP już ponad 15 ml złotych!

18:00

Ponad 60 jeźdźców i kilkanaście powozów oraz bryczek liczyła sobie Wielka Szarża, która w niedzielne popołudnie przeszła ul. Piotrkowską. To jedna z głównych atrakcji 25. Finału WOŚP w Łodzi, w którym uczestniczy ponad tysiąc wolontariuszy.

Wielka Szarża pod przewodnictwem Sekcji Konnej Straży Miejskiej to już łódzka tradycja. Na Piotrkowskiej zaprezentowały się stajnie i kluby jeździeckie, grupa rekonstrukcyjna ułanów im mjr. Hubala oraz jeźdźcy indywidualni.

17:48

W Warszawie w ramach WOŚP po raz 11. odbył się bieg "Policz się z cukrzycą", w którym wzięło udział kilka tysięcy osób. Przez tę akcję organizatorzy chcą namówić producentów żywności, aby umieszczali na opakowaniach swoich produktów informacje o wymiennikach węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych.

17:35

Również Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii włączyli się w niedzielę w zbiórkę pieniędzy w ramach 25. finału WOŚP. Lokalne sztaby powstały w kilkunastu miastach, w tym m.in. w Londynie, Leeds, Edynburgu, Nottingham, Hull i Bristolu. W tym roku na ulice brytyjskiej stolicy wyszło ponad 250 wolontariuszy, z czego co dziesiąty nie jest Polakiem.

17:25

W studio WOŚP cały czas pracuje nasza ekipa, a oto jej część - oczywiście, w towarzystwie gwiazd, które ochoczo wspierają Orkiestrę.

17:15

Pokaz walk średniowiecznych rycerzy, zwiedzanie statku szkoleniowego, nauka pierwszej pomocy oraz koncerty - to niektóre z atrakcji 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Pomorzu Zachodnim.

17:06

Tymczasem w Poznaniu:

16:59

- Jest bardzo spokojnie - powiedział Jurek Owsiak, dziękując funkcjonariuszom policji i strażakom, którzy dbają o bezpieczeństwo m.in. wolontariuszy na ulicach polskich miast. Zaznaczył, że do Fundacji nie dotarły dziś żadne niepokojące sygnały; nie doszło do żadnych incydentów podczas zbiórki do puszek.

- Dbajcie o wolontariuszy, bo oni dadzą wszystkie swoje siły, bo odnieść pełne skarbonki do swoich sztabów - zaapelował z kolei rzecznik WOŚP, Krzysztof Dobiec.

16:57

- Wielu z Was pisze, że przeznacza na rzecz WOŚP styczniowe 500 Plus - powiedział Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP. - Dostajemy setki wiadomości, smsów, maili - zaznaczył.

16:55

Zaapelował również do Polaków, by decydowali się na zostawanie dawcami narządów. - Będziemy kierować do Polaków apel o to, by byli hojni, ofiarowując po śmierci swoje narządy - zapowiedziano podczas konferencji prasowej. Temat transplantologii podejmie dziś jeszcze studio medyczne WOŚP.

16:53

Jerzy Owsiak odniósł się również do krytyki i ataków pod adresem WOŚP. - To jest wstyd mówić w takich słowach o Fundacji WOŚP, w jakich mówią niektórzy hejterzy. To jest wstyd, a pamiętajcie, że karma wraca - powiedział.

16:52

- Możecie nas nie lubić, ale przyznajcie, że kupujemy dużo sprzętu medycznego i to jest niebywały sukces - przekonywał na konferencji prasowej Jurek Owsiak.

- Bądźcie razem z nami i grajcie! Daliśmy Wam rozliczenie poprzedniego, 24. Finału. Były tam ponad 72 mln złotych. 4 proc. to koszty, które wydajemy w związku z organizacją - zaznaczył.

- WOŚP to 365 dni pracy, a dzisiaj jest fiesta. Dzisiaj nie jesteśmy pracy, dzisiaj jesteśmy tutaj! Dzisiaj jest dzień zabawy! - podkreślił.

16:49

- Tradycyjnie 8 marca rozliczymy 25. Finał WOŚP - zapowiedział Jurek Owsiak. - Cieszymy się, że wszystkie profesjonalne media nas pokazują - podkreślił.

16:48

- Po kilku godzinach Fundacja nie tylko gra fantastycznie w Polsce, ale i na całym świecie - rozpoczął drugą konferencję Jurek Owsiak. - Tu Irlandia, tu Ghana, tu Nowa Zelandia, Australia - wylicza.

- Dzisiaj żyjemy w bardzo szczęśliwym kraju - zaznaczył. Na koncie WOŚP jest już ponad 13,6 mln zł.

16:46

Przypomnijmy, że trwa również akcja Interii, której celem jest przekazanie 100 tysięcy złotych na rzecz WOŚP. Jej zasada jest niezwykle prosta. Wystarczy polubić fanpejdż Interii. 100 tysięcy nowych użytkowników przełoży się na 100 tysięcy złotych, które nasz portal przekaże WOŚP.

W przypadku mniejszej ilości polubień kwota przekazana WOŚP będzie równa liczbie pozyskanych nowych fanów. W skrócie zatem - każde nowe polubienie to jedna złotówka na rzecz Orkiestry.

Fanpage możesz polubić klikając tutaj: Interia. facebook

16:34

Magdalena Różdżka również kwestuje na rzecz WOŚP i zaprasza na kolację, na której pojawią się aktorzy filmu "Po prostu przyjaźń".

Pierwszą część relacji zobacz tutaj