Reklama

Reklama

WOŚP 2016

"Nie tylko WOŚP robi dobrą robotę". Owsiak wspomina Caritas

Wiele organizacji pozarządowych, nie tylko fundacja WOŚP, jest zaangażowanych w działalność pomocową i robi to dobrze - podkreślił w czwartek Jerzy Owsiak, wskazując m.in. na Caritas. Z kolei Caritas nie chce, by angażować ją w konfrontowanie z innymi organizacjami.

W środkach masowego przekazu i na portalach społecznościowych WOŚP i Caritas są często porównywane; od dłuższego czasu pojawiają się np. zestawienia środków gromadzonych przez WOŚP i Caritas, kwot, jakie przeznaczają na działalność pomocową i kosztów, które ponoszą. Zdarza się, że przeciwnicy WOŚP nawołują do wspierania Caritas, zamiast fundacji Owsiaka. Obie organizacje wielokrotnie już odcinały się od takich porównań i próby konfrontowania ich.

W czwartek, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie w związku ze zbliżającym się 24. Finałem WOŚP, Owsiak mówił, że słowa uznania należą się wielu podmiotom działającym w sferze pozarządowej.

Reklama

- Chwała dla wszystkich organizacji pozarządowych. Nie jesteśmy jedyną organizacją, broń Boże. Jest mnóstwo organizacji, które robią super robotę. My leczymy; Caritas się opiekuje; a ktoś inny rehabilituje; ktoś inny powoduje, że są ścieżki rowerowe i zaprasza ludzi, żeby się ruszali; ktoś inny robi festiwale - mówił Owsiak.

W oświadczeniu przekazanym w czwartek PAP rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska napisał, że jej "jedyną formą zaangażowania społecznego jest wszechstronna pomoc osobom potrzebującym". - Nie angażujemy się w polemiki konfrontujące naszą działalność z działalnością innych organizacji charytatywnych - podkreślił. W rozmowie z PAP zastrzegł, że stanowisko Caritas nie jest reakcją na wypowiedź Owsiaka, lecz odniesieniem się do pojawiających się porównań.

W mediach głośno było w ostatnich dniach w kontekście WOŚP także m.in. o zaangażowaniu wojska w tegoroczny Finał. Temat zaistniał za sprawą posła PiS Stanisława Pięty, który napisał na Twitterze: "jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby".

Zdaniem wiceministra obrony Bartosza Kownackiego "trzeba cenić wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, nieważne, czy się z nimi zgadzamy, czy nie". Pytany, czy wojsko i żołnierze "zagrają" w tym roku z WOŚP, Kownacki podkreślił, że osobiście woli przeznaczyć pieniądze na Caritas lub do puszki przed kościołem, natomiast jako przedstawiciel resortu uważa, że zaangażowanie "musi być efektywne ekonomicznie".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy