Reklama

Reklama

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2015

Nie bądź obojętny wobec przemocy w stosunku do dzieci

W środę obchodzono Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy szwajcarskiej fundacji "Światowy Szczyt Kobiet".

Obecnie w obchody tego dnia włącza się ponad 700 organizacji pozarządowych z całego świata. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec dzieci i "przyczynianie się do tworzenia kultury zapobiegania nadużyciom i przemocy wobec dzieci".

Reklama

W Polsce akcja została zainicjowana i prowadzona jest przede wszystkim przez Fundację Dzieci Niczyje.

Z okazji takiego dnia Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zachęca do włączenia się w akcję "Historia Misia: Nie bij mnie - kochaj mnie!". Do akcji można przystąpić w każdej chwili.

Oto komunikat w sprawie akcji, jaki otrzymaliśmy od Fundacji WOŚP

Tworząc ten projekt chcemy zwracać uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Niestety wciąż słyszymy, że do szpitali, dla których WOŚP kupuje sprzęt medyczny, trafiają dzieci, których obrażenia zostały spowodowane agresywnym zachowaniem osoby dorosłej.

Nie zgadzamy się z taką sytuacją i stanowczo protestujemy przeciwko takim zachowaniom. Celem naszej akcji jest zwrócenie uwagi przechodniów. Chcemy sprawić, że zatrzymają się na chwilę, przeczytają co pluszowy miś ma im do powiedzenia. Liczy się reakcja! Chcemy pokazać, że warto jest podejść do małej, bezbronnej osoby. Sprawdzić co się dzieje, reagować!

Jak dołączyć do Historii Misia? Zasada jest prosta - musicie zdobyć misie, najlepiej w drodze podarunków od swoich znajomych, przyjaciół, bliskich. Misie symbolicznie bandażujemy i przyczepiamy karteczkę - fiszkę z naszym hasłem "Nie bij mnie - kochaj mnie!", wzór fiszki jest na naszej stronie internetowej.

Fiszki możecie wydrukować kolorowo lub czarno-białe. Te drugie możecie przekazać do kolorowania np. uczniom lokalnej podstawówki. W całej Polsce odbyło się już kilka oddolnie organizowanych akcji "Historia Misia".

Przemoc wobec dzieci - jak reagować?

Nie bądź obojętny wobec przemocy zwłaszcza w stosunku do dzieci, które same nie potrafią się bronić! Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie - ZAREAGUJ!

- Zadzwoń pod bezpłatną Niebieską linię - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - telefon: 0 801 889 880.

- Zadzwoń na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 0 800 12 12 12 (numer bezpłatny).

- Fundacja "Dzieci Niczyje" prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży a także skrzynkę kontaktową - numer telefonu 116 111, możliwość napisania wiadomości - strona www.116111.pl/napisz.

- Do dyspozycji wszystkich jest również numer 112, na który możecie dzwonić, żeby uzyskać pomoc w nagłych przypadkach.

- Więcej informacji o tym, jak reagować na przemoc dzieci można znaleźć na stronie kampanii prowadzonej przez Rzecznika Praw Dziecka - "Reaguj. Masz Prawo": www.jakreagowac.pl.

Na stronie Porozumienia Niebieska Linia znajdziesz listę instytucji członkowskich Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy, do których możesz się zgłosić o pomoc.

Według oficjalnych statystyk policji w 2013 roku 19 254 małoletnich padło ofiarą przestępstw w rodzinie. To jedno z najtrudniejszych do udowodnienia przestępstw, większość z nich dzieje się w zaciszu domów, rodzina jest zastraszana przez oprawcę, a sąsiedzi najczęściej "nic nie słyszą".

Badanie realizowane na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje pokazało, że 9 proc. młodzieży padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego.

Najczęściej jest to słowne molestowanie seksualne (5,3 proc.) oraz werbowanie do celów seksualnych w internecie (5,1 proc.). Natomiast 6 proc. nastolatków padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy