Reklama

Reklama

Turcja informuje o śmierci swojego żołnierza w Syrii z rąk Kurdów

Ministerstwo obrony Turcji podało w niedzielę w oświadczeniu, że tego dnia, pomimo zawieszenia przez Turcję ofensywy w północno-wschodniej Syrii, z rąk kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) zginął jeden turecki żołnierz, a drugi został ranny.

Ministerstwo poinformowało, że atak przy użyciu pocisków i broni lekkiej w wykonaniu sił YPG nastąpił w pobliżu miasta Tel Abjad podczas rekonesansu oddziałów tureckich.

"Pomimo porozumienia z USA w sprawie rozejmu terroryści z YPG, powiązani z separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), 20 razy dokonali aktów przemocy" - napisano w oświadczeniu.

Obydwie strony obwiniają się wzajemnie o naruszenie porozumienia, wynegocjowanego przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i delegację USA z wiceprezydentem Mikiem Pence'em. Na jego mocy Turcja zgodziła się zawiesić na pięć dni ofensywę w Syrii i ją zakończyć, jeśli w tym czasie kurdyjska milicja YPG, uznawana przez Ankarę za ugrupowanie terrorystyczne, wycofa się z terenów w północno-wschodniej Syrii graniczących z Turcją.

Reklama

Tureckie siły i sprzymierzeni z nimi syryjscy bojownicy rozpoczęli ofensywę w północno-wschodniej Syrii 9 października po tym, jak prezydent Donald Trump zdecydował o wycofaniu z północnej Syrii sił amerykańskich, które współpracowały z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF) pod wodzą sił kurdyjskich w wojnie z Państwem Islamskim.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy