Reklama

Reklama

Rosyjskie okręty wojenne zmierzają do Syrii

​W drodze do Syrii są okręty rosyjskiej marynarki wojennej - informuje BBC, powołując się na dane norweskiej armii. Norwegowie sfotografowali na wodach międzynarodowych u swoich wybrzeży osiem rosyjskich okrętów, w tym lotniskowiec. Wyruszyły z Siewieromorska na Morzu Barentsa i kierowały się w stronę Kanału La Manche. Zdjęcia zrobiono w poniedziałek.

Rosjanie zawiadomili norweskie służby, że ich okręty są w drodze na Morze Śródziemne.
Trzy dni temu wojskowe źródła brytyjskie donosiły, że w skład rosyjskiej flotylli wchodzą lotniskowiec "Admirał Kuzniecow", krążownik rakietowy "Piotr Wielki" oraz niszczyciele klasy "Udałoj".

Londyn obawia się, że przemieszczając się wzdłuż brytyjskich wybrzeży, piloci z pokładu "Kuzniecowa" będą wykonywali loty ćwiczebne, co zaogni sytuację. Rejs odbywa się w okresie dużego napięcia między Rosją a NATO, a szczególnie Wielka Brytanią, której minister spraw zagranicznych Boris Johnson wezwał niedawno do demonstracji pod ambasadą rosyjską w Londynie w odpowiedzi na postępowanie Rosji w Syrii.

Reklama

Przejście rosyjskiej floty przez wody brytyjskie miało już jeden niebezpieczny precedens. W październiku 1904 roku rosyjska Flota Bałtycka, płynąca na wojnę z Japonią, ostrzelała angielskie kutry rybackie, biorąc je za japońskie torpedowce. Zginęło trzech rybaków, a ten incydent o mało nie doprowadził do wybuchu wojny brytyjsko-rosyjskiej.

Reklama

Reklama

Reklama