Reklama

Reklama

Rosyjskie naloty w Syrii. Wśród ofiar dzieci

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w niedzielę o ataku sześciu rosyjskich bombowców Tu-22M3 na cele islamistów z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii. Resort obrony podał, że potwierdzono zniszczenie wyznaczonych celów.

"26 listopada 2017 roku sześć bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 dokonało grupowego uderzenia powietrznego na obiekty terrorystów ugrupowania Państwo Islamskie w prowincji Dajr az-Zaur. Samoloty, które wystartowały z terytorium Federacji Rosyjskiej, przeprowadziły atak na punkty oporu i skupiska bojowników w dolinie rzeki Eufrat" - poinformowano w komunikacie ministerstwa.

Zaznaczono, że wszystkie wyznaczone cele zostały zniszczone.

Bombowce Tu-22M3 (oznaczenie zachodnie Backfire) były eskortowane w przestrzeni powietrznej Syrii przez rosyjskie myśliwce Su-30SM i Su-35S, które stacjonują w bazie Hmejmim na zachodzie Syrii - poinformowało ministerstwo.

Reklama

Tymczasem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka powiadomiło w niedzielę, że co najmniej 34 cywilów, w tym 15 dzieci, zginęło w następstwie nalotu rosyjskich sił powietrznych w kontrolowanej przez ugrupowanie IS miejscowości Al-Szafach w prowincji Dajr az-Zaur.

Agencja AFP informuje, że dżihadyści wciąż kontrolują 9 proc. zajmowanych wcześniej terenów prowincji Dajr az-Zaur, gdzie od kilku miesięcy stają w obliczu dwóch ofensyw - ze strony sił reżimu syryjskiego i koalicji arabsko-kurdyjskiej wspieranej przez Waszyngton.

W ciągu ostatnich miesięcy dziesiątki cywilów zginęły w następstwie ataków powietrznych, które są wsparciem dla obu tych ofensyw - pisze AFP.

Agencja przypomina, że konflikt w Syrii, który rozpoczął się w marcu 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją, pochłonął ponad 340 tys. ofiar, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Żadne zawieszenie broni nie utrzymało się przez dłuższy czas.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama