Reklama

Reklama

Putin i Trump szczegółowo omówią sytuację w Syrii

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę w Moskwie, że prezydenci Władimir Putin i Donald Trump szczegółowo omówią podczas wspólnego spotkania obecną sytuację wokół Syrii, w szczególności w tzw. strefie deeskalacji na południu kraju.

Ławrow przypomniał, że na temat utworzenia w Syrii stref deeskalacji prezydenci Rosji i USA porozumieli się rok temu podczas spotkania w Hamburgu. Potem ich decyzje zostały potwierdzone z udziałem trzeciej strony - Jordanii.

Ławrow: To absolutnie nierealistyczne oczekiwania

Szef MSZ Rosji rozmawiał w środę w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Jordanii Ajmanem as-Safadim. Na konferencji prasowej po rozmowach Ławrow zapewnił, że "ta część porozumień w sprawie stref deeskalacji, która była zależna od Federacji Rosyjskiej, została w znacznym stopniu spełniona".

Oświadczył, że "absolutnie nierealistyczne" jest oczekiwanie, że w rozwiązaniu konfliktu w Syrii i ogółem sytuacji na Bliskim Wschodzie pomoże wyeliminowanie wpływów Iranu. O takie oczekiwania wobec Teheranu Ławrow oskarżył kraje zachodnie.

Reklama

Negocjacje z syryjskimi rebeliantami

Dzięki mediacji Jordanii, we wtorek wznowiono negocjacje między syryjską opozycją, a siłami rosyjskimi wspierającymi syryjską armię rządową w ofensywie w prowincji Dara na południu Syrii, przy granicy z Jordanią. 

Dwa tygodnie temu syryjska armia rządowa wspierana przez Rosję rozpoczęła ofensywę na Darę i przejęła znaczną część terenów opanowanych przez rebeliantów.

Trump złoży Putinowi propozycję

Według amerykańskich mediów, na szczycie w Helsinkach Trump i Putin będą rozmawiać o wycofaniu z Syrii walczących tam nieoficjalnie sił irańskich. Źródła dyplomatyczne telewizji CNN podały, że USA są gotowe zgodzić się na oddanie pod kontrolę syryjskich sił rządowych południa kraju, pod warunkiem, że władze w Damaszku nie będą prześladować opozycji w tym rejonie i że na południu nie będzie sił proirańskich, w tym bojowników libańskiego ruchu Hezbollah.

Media twierdzą, że USA są gotowe również rozmawiać o utrzymaniu - na okres przejściowy - władzy syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w zamian za całkowite wycofanie sił irańskich z Syrii i że taką propozycję Trump złoży Putinowi w Helsinkach.

Z Moskwy Anna Wróbel 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL