Reklama

Reklama

Przełom w wojnie w Syrii? Putin gwarantem rozejmu

Podpisano porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii – poinformował rosyjski prezydent Władimir Putin.

Putin oświadczył w czwartek, że doszło do podpisania porozumienia w sprawie rozejmu w całej Syrii między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a oddziałami zbrojnej opozycji. Turcja i Rosja będą gwarantami jego przestrzegania.

Reklama

O podpisaniu umowy prezydent powiadomił podczas spotkania z szefami rosyjskiego MSZ i resortu obrony, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu.

Obie strony konfliktu syryjskiego zobowiązały się również do "rozpoczęcia negocjacji pokojowych".

Putin poinformował również o planach zmniejszenia rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii, gdzie Rosja wspiera militarnie i politycznie reżim prezydenta el-Asada.

"Zgadzam się na propozycję ministerstwa obrony, by zredukować naszą obecność wojskową w Syrii" - powiedział Putin podczas transmitowanego w telewizji spotkania z ministrami spraw zagranicznych i obrony, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu.

"Absolutnie będziemy kontynuować walkę z międzynarodowym terroryzmem" - zaznaczył jednocześnie.

Jak oświadczył natomiast szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu, zawieszenie broni w całej Syrii ma zacząć obowiązywać od czwartku od godz. 21 GMT (godz. 22 w Polsce). Dodał, że rozejm nie obejmuje grup określanych przez ONZ jako organizacje terrorystyczne.

Turecki minister spraw zagranicznych podkreślił, że Rosja i Turcja będą gwarantami przestrzegania rozejmu. Jego zdaniem to bardzo ważne, że gotowość taką deklarują państwa mające wpływ na strony konfliktu syryjskiego.

Opozycja i armia deklarują poparcie

Rzecznik koalicji syryjskich ugrupowań opozycyjnych zadeklarował w czwartek poparcie dla ogłoszonego rozejmu między rebeliantami a reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Syryjska armia zapowiedziała "całkowite wstrzymanie działań wojskowych".

Ahmad Ramadan, rzecznik Syryjskiej Koalicji Narodowej, głównej formacji syryjskiej opozycji na uchodźstwie, wezwał ponadto strony konfliktu do przestrzegania zawieszenia broni. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy