Reklama

Reklama

Ponad 400 cywilów uciekło ze wschodniego Aleppo

Ponad 400 cywilów uciekło w nocy z soboty na niedzielę z dzielnic kontrolowanych przez rebeliantów we wschodniej części miasta Aleppo do stref opanowanych przez syryjskie siły rządowe - poinformowała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Mieszkańcy uciekli po przejęciu przez armię największej dzielnicy rebelianckiej.

Jedna grupa tych mieszkańców, pochodzących w większości z dzielnic Hajdarije i Szaar, przedostała się w nocy do dzielnicy Masaken Hanano, odbitej w sobotę przez siły reżimu - sprecyzowało Obserwatorium.

Odzyskanie tej dzielnicy, o czym poinformowały oficjalne media syryjskie, może stanowić przełom dla sił prezydenta Syrii Baszara el-Asada w ofensywie na to drugie co do wielkości miasto w kraju - odnotowuje agencja AFP.

Według Syryjskiego Obserwatorium walki między siłami reżimu a rebeliantami kontynuowano w nocy z soboty na niedzielę w sąsiednich dzielnicach Hajdarije i Sachur. Obszary te zostały również ostrzelane z moździerzy przez siły reżimu.

Reklama

Państwowe media pisały o "sukcesie sił rządowych", które kontynuują swe postępy w niedzielę. Dzień wcześniej co najmniej 18 cywilów zginęło w nalotach i ostrzale artyleryjskim sił reżimu na kilka dzielnic we wschodniej części Aleppo.

Ze swej strony rebelianci zintensyfikowali w sobotę wieczorem i w nocy ostrzał rakietowy na zachodnie dzielnice, zabijając co najmniej czterech cywilów i raniąc dziesiątki.

Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka ponad 250 tys. osób, są od trzech miesięcy oblężone przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję. Opozycja ostrzega, że reżim w Damaszku oraz Rosjanie chcą wygrać wojnę, całkowicie wyniszczając ludność w rejonach kontrolowanych przez opozycję. Odcinanie dróg zaopatrzenia ma zagłodzić tych, którzy stawiają opór, a bombardowania - zmusić cywilów do ucieczki.

Od 15 listopada syryjska armia posuwa się od północnego wschodu w głąb dzielnic opanowanych przez rebeliantów. W bombardowaniach zginęło dotąd 219 cywilów, w tym 27 dzieci.

Konflikt syryjski, który wybuchł w marcu 2011 roku, pochłonął ponad 300 tys. istnień ludzkich.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy