Reklama

Reklama

Nowa fala uchodźców z Syrii. Jest ich 800 tysięcy

Ponad 800 tysięcy osób uciekło w ostatnich tygodniach z domów w prowincji Idlib w Syrii - poinformowała ONZ. Prowincja jest teraz areną ostrych walk między syryjskim i rosyjskim wojskiem, oddziałami z Turcji a zbrojną opozycją. Organizacja pozarządowe alarmują, że sytuacja uciekinierów jest dramatyczna, a wielu z nich mimo mrozów i śniegu musi spać pod gołym niebem.

Ofensywa syryjskiego i rosyjskiego wojska w prowincji Idlib trwa od początku grudnia. W ostatnim czasie liczba nalotów, zarówno na cele związane ze zbrojną opozycją, ale także na domy, szpitale czy szkoły, znów zwiększyła się.

Tysiące Syryjczyków uciekają ze swoich domów w bezpieczniejsze rejony prowincji, głównie w kierunku granicy z Turcją. 

"Wyjechaliśmy pięć dni temu, gdy zaczęły się bombardowania w naszej wiosce. Po drodze było bardzo zimno. Na piechotę szliśmy wiele kilometrów, aż znaleźliśmy samochód, który przywiózł nas tutaj do obozu w Afrin" - mówi Dżumaa, jeden z Syryjczyków, który wraz z całą rodziną uciekł ze swojego domu.

Reklama

ONZ alarmuje, że wielu cywilów na piechotę pokonuje setki kilometrów, mimo że temperatury w nocy w Syrii spadają poniżej zera, a miejscami jest też śnieg. Wiele osób śpi pod gołym niebem, bo nie znajduje nigdzie schronienia. Specjaliści twierdzą, że sytuacja uchodźców będzie jeszcze gorsza, bo nasilające się naloty będą powodować kolejne ucieczki z domów.

Rządowe wojska prezydenta Baszara al-Asada od grudnia próbują odbić Idlib z rąk opozycji oraz islamistów. Sytuacja w Idlib dodatkowo skomplikowała się, gdy pojawili się tam tureccy żołnierze. W ostatnich dniach kilkakrotnie doszło do potyczek syryjskiego i tureckiego wojska.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy