Reklama

Reklama

Kurdowie zaproszeni na rozmowy do Moskwy

Syryjscy Kurdowie po raz pierwszy wezmą udział w rozmowach pokojowych na temat zakończenia syryjskiej wojny domowej. Przedstawiciele Partii Unii Demokratycznej przyjadą w piątek do Moskwy na zaproszenie rosyjskich władz. Wezmą udział w negocjacjach, mimo że sprzeciwia się temu Turcja.

O zaproszeniu na rozmowy poinformowali przedstawiciele kurdyjskiego ugrupowania. Jeden z nich powiedział, że delegacja ma przedstawić w Moskwie kurdyjski punkt widzenia na negocjacje w sprawie zakończenia wojny domowej w Syrii.

Kurdyjskie frakcje są częścią opozycji przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Dotychczas jednak Kurdowie nie brali udziału w rozmowach pokojowych, bo sprzeciwiała się temu Turcja. Ankara jest, co prawda, po stronie opozycji, walczącej o obalenie syryjskiego prezydenta, ale Kurdów uważa za terrorystów i bombarduje ich pozycje, zarówno na terenie samej Turcji, jak i Syrii.

Reklama

Rosjanie proponują autonomię dla Kurdów

Wcześniej rosyjskie media informowały, że Moskwa rozważa pomysł, by syryjscy Kurdowie mogli utworzyć autonomię, podobną do tej, jaka od 2003 roku istnieje na terenie Iraku. Z tego powodu z oficjalnej nazwy Syryjska Arabska Republika, miałoby zniknąć słowo "arabska".

Rosyjskie negocjacje w sprawie Syrii

W tym tygodniu Rosja po raz pierwszy zorganizowała swoje własne negocjacje pokojowe w sprawie Syrii. Ustalono w ich trakcie, że zarówno Rosja, jak i Iran i Turcja będą nadzorować 3-miesięczne zawieszenie broni w Syrii. Na początku lutego w Genewie ma dojść do kolejnych rozmów, tym razem organizowanych przez ONZ.

Wojna domowa w Syrii trwa już niemal sześć lat. Do tej pory kosztowała życie co najmniej 300 tysięcy osób i wygnała z domów 11 milionów ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama