Reklama

Reklama

Biały Dom: Syryjskie władze gotowe do użycia broni chemicznej

"Wiele wskazuje na to, że władze Syrii są znów gotowe do użycia broni chemicznej, tak jak to miało miejsce 4 kwietnia" - oznajmił w poniedziałek rzecznik Białego Domu, Sean Spicer. Zapowiedział także, że władze w Damaszku zapłacą wysoką cenę, jeżeli do takiego ataku dojdzie.

Spicer nie podał konkretnych dowodów potwierdzających, że przygotowania do ataku z użyciem broni chemicznej istotnie mają miejsce. W swym oświadczeniu powiedział jedynie, że wywiad wojskowy "dostrzegł potencjalne oznaki" wskazujące, iż reżim Baszara el-Asada podjął takie przygotowania i może zdecydować się po raz kolejny na użycie broni chemicznej.

"Gdyby do tego doszło, odpowiedź amerykańska będzie zdecydowana" - ostrzegł rzecznik Białego Domu.

Agencje przypominają, że 4 kwietnia armia syryjska przeprowadziła atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, w którym zginęło co najmniej 86 osób, w tym 30 dzieci.

Reklama

W reakcji na ten atak siły USA w nocy z 6 na 7 kwietnia przeprowadziły atak z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims, powodując ciężkie straty po stronie syryjskiej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama