Reklama

Reklama

Atak wojsk rządowych i rosyjskich w Syrii. Zginęło 17 cywili

17 cywilów zginęło w czwartek podczas powietrznych nalotów i ataków artylerii syryjskich sił rządowych na północnym zachodzie kraju, głównie w prowincji Idlib. Wśród ofiar są dzieci - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Wśród ofiar, jak podał dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman, jest dziesięciu cywilów zabitych w rosyjskim nalocie na wschodnich obrzeżach miasta Idlib. Pozostałe ofiary zginęły w powietrznych nalotach lub ostrzale artyleryjskim w innych rejonach prowincji Idlib i w sąsiedniej prowincji Aleppo.

Według Obserwatorium, siły syryjskiego reżimu, wspierane przez wojska rosyjskie, opanowały w czwartek większość Sarakib - jednego z głównych miast Idlibu. Miasto to leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych autostrad, łączących metropolię Aleppo z nadmorską prowincją Latakia oraz stolicą Damaszkiem.

Reklama

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

W związku z dramatyczną sytuacją na północnym zachodzie Syrii na nadzwyczajnym posiedzeniu, na wniosek USA, Francji i Wielkiej Brytanii, zbierze się w czwartek w Nowym Jorku Rada Bezpieczeństwa ONZ. Sytuację w Syrii szczegółowo ma przedstawić wysłannik ONZ ds. Syrii Geir Pedersen.

Trzy tygodnie temu, Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało, że w ostatnich tygodniach ok. 350 tys. syryjskich cywilów, w większości kobiet i dzieci, musiało opuścić swoje domy w wyniku wznowionej w grudniu ofensywy sił syryjskich.

OCHA w swoim raporcie alarmowało, że sytuacja humanitarna w Idlibie nadal pogarsza się w wyniku eskalacji działań wojennych mimo obowiązującego od 12 stycznia zawieszenia broni, które zostało uzgodnione między wspierającą syryjskie siły Rosją a Turcją, popierającą syryjskich rebeliantów, dla których Idlib jest ostatnim bastionem.

Wojna w Syrii

W wojnie w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku od stłumienia przez syryjskie siły bezpieczeństwa prodemokratycznych protestów, a później przekształciła w konflikt regionalny z udziałem mocarstw, śmierć poniosło ponad 380 tys. ludzi, w tym 115 tys. cywilów. Miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, część z nich uciekła z kraju, w tym głównie do Turcji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy