Reklama

Reklama

Włochy: Liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 290 osób

Do 290 wzrosła liczba zabitych w środowym trzęsienia ziemi we Włoszech, informują włoskie media. Służby ratunkowe podkreślają, że chodzi o bilans prowizoryczny. Cały czas spod gruzów wydobywane są ciała. Nad ranem znaleziono ciała 3 gości hotelu Roma w Amatrice, którzy wcześniej figurowali na liście osób zaginionych. Miasteczko w większym stopniu niż inne zostało dotknięte skutkami kataklizmu. Życie tutaj straciły 224 osoby. 12 osób cały czas uważa się za zaginione. Szanse na odnalezienie żywych osób ratownicy określają jako minimalne.

Około czterystu osób jest rannych, ponad dwa i pół tysiąca zostało bez dachu nad głową. Ludźmi, którymi przeżyli kataklizm opiekuje się włoska obrona cywilna, a także wolontariusze. W pobliżu miasteczek, które zniszczyło trzęsienie utworzono tymczasowe schronienia, rozstawiono namioty, w nich łóżka polowe, a wolontariusze dostarczają pomoc humanitarną. 

Dzień żałoby narodowej

Reklama

Sobota jest we Włoszech dniem żałoby narodowej. Dziś odbędzie się pogrzeb 40 osób, które zginęły w środowym trzęsieniu ziemi. 

Kilka pierwszych pogrzebów odbyło się wczoraj po południu. Dziś, w dniu w którym flagi będą opuszczone do połowy masztów, do środkowych Włoch przyjadą na pogrzeby prezydent i premier.

Osobom, które przeżyły trzęsienie, oprócz pomocy humanitarnej, przekazywane jest też wsparcie psychologiczne, pomagają również księża. "Potrzebne jest jakieś wsparcie, to jest okazja, by być razem i rozmawiać" - powiedział Polskiemu Radiu proboszcz parafii Sant’Anatolia di Narco Tomasz Grodzki. Podobnie mówił ksiądz, który przyjechał z Neapolu. "Najważniejsze, by być teraz blisko ludzi. Potrzebują wszystkiego, wsparcia, pocieszenia, modlitwy, kogoś do rozmowy" - mówił.

W miejscowościach dotkniętych przez kataklizm kościoły do wczoraj były zamknięte z powodów bezpieczeństwa. Eksperci sprawdzali czy konstrukcje są całe i nie zostały naruszone. W tych, które dziś zostaną otwarte, wierni będą się modlić w intencji ofiar.

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera nastąpiło o godz. 3.36 w środę. Od tego czasu prowadzona jest akcja poszukiwawczo-ratownicza. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje