Reklama

Reklama

Wielka Orkiestra Świętacznej Pomocy

WOŚP walczy o geriatrię w Warszawie

Trwa walka o rozwój geriatrii w Warszawie. Do końca tygodnia NFZ ma odpowiedzieć na zażalenie złożone przez szpital przy ulicy Czerniakowskiej. Placówka ta, przy wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, chce utworzyć oddział z 10 łóżkami dla seniorów. Ale Fundusz nie podpisał z nią kontraktu.

We wrześniu bieżącego roku mazowiecki oddział NFZ po raz pierwszy ogłosił konkurs na prowadzenie leczenia na oddziałach geriatrycznych.

Była to odpowiedź Funduszu na zatrważającą sytuację dotyczącą całego Mazowsza.

"Katastrofalny stan"

- Wielokrotnie alarmowaliśmy, że geriatria w Polsce jest w katastrofalnym stanie - podkreśla Jurek Owsiak, "dyrygent" WOŚP.

Rozwój oddziałów geriatrycznych na Mazowszu był jednym z celów XXI. Finału WOŚP.

"Chcieliśmy nie tylko kupić sprzęt dla nielicznych istniejących oddziałów, ale także wywrzeć presję, by Ministerstwo Zdrowia i NFZ zainicjowały powstawanie kolejnych placówek. W tym zakresie w skali Europejskiej, czy nawet całego świata - o czym mówi chociażby ostatni raport ONZ - jesteśmy jednym z ostatnich krajów" - tłumaczy Owsiak.

Reklama

Środki przewidziane przez mazowiecki NFZ na leczenie geriatryczne pozwoliłyby na przyjęcie do końca 2013 roku blisko 170 pacjentów.

O kontrakt starały się dwa warszawskie szpitale - Szpital Kliniczny przy ul. Lindley'a, a także Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny przy ulicy Czerniakowskiej.

Każdy z nich przygotowany był do uruchomienia oddziału dla chorych seniorów z 10 łóżkami.

Oba są więc zdecydowanie za małe, by sprostać wymaganiom NFZ. Każdy z nich mógłby przyjąć do końca roku najwyżej kilkudziesięciu pacjentów.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy chce wesprzeć obie te placówki, bo widzi szansę na powstanie nie 10, a 20 łóżek "geriatrycznych" w Warszawie.

Zaplanowano zakup dla nowopowstającego oddziału przy ul. Czerniakowskiej blisko 30 urządzeń medycznych, w tym kompletu 10 łóżek sterowanych elektronicznie i materacy przeciwodleżynowych, a także m.in. aparatów USG, EKG, zestawu do rejestracji RR metodą Hotlera, spirometru oraz wózka inwalidzkiego.

Zaskakująca decyzja NFZ

NFZ podjął jednak decyzję,by całość kontraktu geriatrycznego przyznać szpitalowi przy ul. Lindley'a.

Oznacza to, że przepadnie szansa na powstanie, przy wsparciu społecznym, drugiego 10-łóżkowego oddziału i nie ma możliwości wykorzystania środków, które NFZ przewidział na leczenie geriatryczne w tym roku.

- Jest to sytuacja co najmniej zaskakująca - podkreśla Anna Łukasik, dyrektor szpitala przy ul. Czerniakowskiej. I dodaje: "przecież ani my, ani także szpital przy ul. Lindley'a nie mamy szansy, by samodzielnie wykonać ten kontrakt".

Dyrekcja szpitala odwołała się od tej decyzji, bo jak tłumaczy, chce by środki przewidziane przez NFZ na leczenie seniorów "podzielić i optymalnie wykorzystać".

"Dla nikogo nie jest tajemnicą, że nawet 20 łóżek, to jak na potrzeby Warszawy i całego Mazowsza, ilość zdecydowanie za mała. Czemu zaprzepaścić tę okazję? Nasz szpital jest zdeterminowany, by włączyć się w proces poprawy stanu polskiej geriatrii, o czym wszyscy tak dużo mówiliśmy przy okazji ostatniego Finału WOŚP" - mówi Łukasik.

Na decyzję NFZ musimy poczekać. Fundusz na rozpatrzenie zażalenia mija z końcem bieżącego tygodnia.

WOŚP dla geriatrii

Wielka Orkiestra grała w tym roku dla dzieci i seniorów. Udało się zebrać 50,6 milionów złotych.

Część zebranych środków zostało przeznaczonych na zakup 1834 urządzeń medycznych, które trafiły do 67 szpitali w całej Polsce, w tym głównie na oddziały geriatryczne.

To jednak nie koniec wyposażania szpitali w ramach zebranych podczas styczniowego Finału środków. 14 i 15 listopada odbędzie się konkurs ofert, którego celem będzie zakup sprzętu dla neonatologii.

Z zebranych środków WOŚP finansuje także 5 ogólnopolskich programów medycznych oraz Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama