Reklama

Reklama

Wybierasz się tam na wakacje? Uważaj. W tych krajach wracają obostrzenia covidowe

Wybierając się na wakacje do popularnych zagranicznych kurortów, znów trzeba znać obostrzenia covidowe. Rekordową liczbę zakażeń odnotowują chociażby Włochy, gdzie pękła granica 140 tysięcy dobowych zachorowań, a covid znów miesza w urlopowym wypoczynku. Oto lista krajów, które przywracają obostrzenia covidowe.

Obostrzenia covidowe w Europie miały być już tylko złym wspomnieniem, niestety nowy wariant koronawirusa BA.5 sprawia, że zachodnie kraje mierzą się z nową falą zakażeń. Choć w większości z nich bez problemu można się poruszać po ulicach, to część krajów przywraca obowiązek zasłaniania ust.

Obostrzenia covidowe we Włoszech. Gdzie trzeba nosić maseczki?

Włosi mierzą się z kolejną falą pandemii koronawirusa, a liczba zakażeń bije nowe rekordy. Tylko 12 lipca potwierdzono ich blisko 143 tysiące co oznacza, że to największa liczba w tej fali pandemii, nie notowana we Włoszech od końca stycznia. Jakie obostrzenia covidowe we Włoszech wprowadzono w związku z zakażeniami? 

Reklama

Wakacje we Włoszech to obowiązek noszenia maseczek dla osób powyżej szóstego roku życia. Zasłaniać usta koniecznie trzeba w miejscach transportu publicznego, placówkach opieki zdrowotnej, a także na popularnych w Italii statkach i promach. Obostrzenia covidowe we Włoszech związane z noszeniem maseczek przedłużono do 30 września

Obostrzenia covidowe na Cyprze. Wróciły maseczki

Jak dynamicznie rozwija się sytuacja związana z koronawirusem w Europie, pokazuje doświadczenie Cypru. Jeszcze na początku czerwca Cypr zniósł wymóg noszenia masek w większości regionów. Minął zaledwie miesiąc, a minister zdrowia Michalis Hadjipantela, w związku z licznymi zakażeniami, wprowadza nowe obostrzenia covidowe na Cyprze.

Co się zmienia? Wybierając się na tę wyspę Morza Śródziemnego należy pamiętać o zasłanianiu ust w pomieszczeniach zamkniętych. Wymóg noszenia maseczek wszedł w życie w piątek 8 lipca. Na razie nie wiadomo jak długo potrwają nowe obostrzenia covidowe na Cyprze

Obostrzenia covidowe w Bułgarii: Maseczki i ograniczenia zgromadzeń

Od poniedziałku 13 lipca spore zmiany przywitały turystów w Bułgarii. Rząd zdecydował, że niemal w połowie regionów, gdzie najbardziej wzrosła liczba zakażeń, wrócił obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i środkach komunikacji miejskiej. Obowiązują również ograniczenia dla dużych zgromadzeń.

Obostrzenia covidowe w Bułgarii wprowadzone od poniedziałku obejmą regiony takie jak Błagojewgrad, Burgas, Warna, Wraca, Gabrowo, Dobricz, Pernik, Płowdiw, Razgrad, Sofia-miasto, Sofia-obwód, Stara Zagora i Jamboł.

Obostrzenia covidowe we Francji: Kontrola na granicy

Francja obok Malty to jedyny kraj, który wciąż wymaga potwierdzenia pełnego zaszczepienia lub przebytej niedawno infekcji. Te należy okazać podczas przekraczania granicy, a osoby niezaszczepione muszą przedstawić aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa. Obostrzenia covidowe we Francji to obecnie obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego w Nicei. Władze miasta jako jedyny region zdecydowały się na taki krok.

CZYTAJ TAKŻE: Francja: Zakazano noszenia burkini na basenach w Grenoble. "Zagrażało neutralności służby publicznej"

Wybierając się na południe Francji warto aktualizować informacje o obostrzeniach, bo coraz częściej mówi się o powrocie do obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i zatłoczonych miejscach. Na ten moment to jedynie zalecenia. 

Obostrzenia covidowe w Hiszpanii

Obostrzenia covidowe w Hiszpanii to jak na razie obowiązek noszenia maseczek przez osoby zainfekowane. Te muszą zasłaniać usta zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni. Obostrzenia covidowe w Hiszpanii obejmują również osoby, które zakażenie koronawirusem przechodzą bezobjawowo.

Inne obostrzenia covidowe w Hiszpanii to jak na razie tylko ewentualność, o której wspomina tamtejsza minister zdrowia Carolina Darias. Średnia dzienna liczba zakażeń waha się w okolicach 20 tysięcy, dlatego mówi się o ponownym obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.

CZYTAJ TAKŻE: Portugalia i Hiszpania w ogniu. Płoną lasy i nieużytki rolne

Obostrzenia covidowe w Grecji: Jeszcze więcej maseczek?

Obostrzenia covidowe w Grecji to przedłużenie obowiązującego nakazu zasłaniania ust w transporcie publicznym, taksówkach, szpitalach, aptekach i domach opieki. Maseczki należy nosić będąc na niektórych statkach wycieczkowych i promach w pomieszczeniach zamkniętych, co jednak regulowane jest na poziomie lokalnym.

Kolejne obostrzenia covidowe w Gracji są rozpatrywane. Wszystko przez najwyższy od marca wskaźnik zakażeń koronawirusem. Dzienna liczba przekroczyła kilka dni temu 25 tysięcy. Eksperci apelują, by rozszerzyć listę miejsc, w których trzeba zasłaniać twarz.

Obostrzenia covidowe: Dania i Holandia

W Holandii zniesiono prawie wszystkie obostrzenia covidowe. Ani dowody szczepienia, ani wyniki testów nie są już wymagane. Maski nie są już potrzebne w sklepach, restauracjach i środkach transportu publicznego. Ochrona ust i nosa obowiązuje nadal na lotniskach i w samolotach. Obowiązek używania masek całkowicie został za to zniesiony w Danii.

Obostrzenia covidowe w Chorwacji, Turcji i Egipcie

Sytuacja w tych trzech krajach jak na razie jest najbardziej stabilna. Liberalna pod kątem obostrzeń covidowych jest Chorwacja, gdzie nakaz noszenia maseczek obowiązuje tylko w placówkach opieki zdrowotnej

Identyczne nakazy obowiązują w Turcji. Tu jednak trzeba być czujnym, bo w Turcji również średnio dziennie rejestruje się około 10 tys. nowych przypadków zakażeń.

Obostrzenia covidowe w Egipcie to przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w urzędach, sklepach oraz w zamkniętych i zatłoczonych pomieszczeniach. Dotyczy to także środków transportu publicznego, a także prywatnych przewoźników. 

CZYTAJ TAKŻE:

Szef WHO: Pandemia COVID-19 jest daleka do zakończenia

Stan epidemii powróci? Waldemar Kraska odpowiada

Niedzielski w "Graffiti" o powrocie restrykcji: Dziś mamy większy arsenał

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy