Reklama

Reklama

Sinice w Bałtyku: Dwa nowe kąpieliska zamknięte. Gdzie nie można wchodzić do wody?

W Morzu Bałtyckim pojawiły się sinice. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o zamknięciu kilku plaż w okolicy Szczecina. Wchodzenie do wody jest zabronione, ze względu na toksyny, które mogą wytwarzać sinice.

Zakwit sinic to częste zjawisko nad polskim morzem w sezonie wakacyjnym. Kiedy utrzymuje się długo, potrafi popsuć urlop. Gdzie obecnie obowiązuje zakaz kąpieli?

Sinice w Bałtyku - które plaże są zamknięte?

Zgodnie z informacjami podanymi przez GIS, aktualnie zakaz kąpieli obowiązuje w dwóch nadmorskich lokalizacjach - w Trzebieży oraz Stępnicy. Obie plaże znajdują się nad Zalewem Szczecińskim.

Jak poinformowała wczoraj Anika Różalska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie, "woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na zakwit sinic. Do czasu ustąpienia, niestety, obowiązuje zakaz kąpieli. Zakwit ustąpi samoistnie z czasem".

Reklama

Osoby przebywające na wakacjach w okolicy Stępnicy czy Trzebieży mogą tymczasowo korzystać z kąpieliska śródlądowego w Lubczynie (odległość ok. 17 km.) lub z plaż w okolicach Międzyzdrojów (ok. 30 km), w których nie wykryto skażenia mikrobiologicznego.

Dwa kąpieliska w Zatoce Gdańskiej otwarte

Jeszcze 19 lipca zamknięte były również dwa kąpieliska położone w Zatoce Gdańskiej - w Sztutowie oraz Kątach Rybackich. Dziś rano sanepid odwołał jednak ten komunikat, ponieważ w ciągu nocy sinice zniknęły.

Zakwit sinic zazwyczaj trwa kilka dni.

Sinice - skąd się biorą i dlaczego są niebezpieczne?

Sinice, czyli cyjanobakterie należą do jednych z najstarszych organizmów samożywnych występujących na ziemi. Przy sprzyjających warunkach (wysokiej temperaturze i bezwietrznej pogodzie) pojawiają się zarówno w słonych, jak i słodkich wodach. Zazwyczaj występują w dużych koloniach. Moment ich pojawienia się w zbiorniku nazywany jest zakwitem. 

Kwitnące sinice są łatwe do rozpoznania - na powierzchni wody tworzy się charakterystyczny gęsty, zielony kożuch, woda jest mętna, może również mieć nieprzyjemny zapach. 

W czasie zakwitu sinic zabronione jest wchodzenie do wody, niewskazane jest również przebywanie na plaży blisko linii brzegowej. Dzieje się tak, ponieważ niektóre ich gatunki wytwarzają niebezpieczne dla ludzkiego organizmu toksyny.

Kontakt z sinicami, a szczególnie połknięcie ich wraz z zainfekowaną wodę może wywołać wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

  • wysypka, świąd, rumień,
  • ból głowy, gorączka
  • wymioty, biegunka, ból brzucha

GIS informuje również, że silne zatrucie sinicami może doprowadzić nawet do śmierci. 

Gdzie sprawdzić stan wody w konkretnym zbiorniku? 

W Polsce regularnemu badaniu sanepidu podlega aktualnie ponad 670 kąpielisk nadmorskich oraz śródlądowych. Kiedy w wodzie pojawia się skażenie mikrobiologiczne, wydawany jest stosowny komunikat, a na plaży pojawiają się czerwone flagi informujące o zakazie kąpieli. Na bieżąco można również samodzielnie sprawdzać stan wód 

Jeśli natomiast zbiornik nie podlega kontroli lokalnej stacji sanepidu, lecz woda w nim wzbudza podejrzenia - jest mętna, ma inny niż zazwyczaj kolor lub zapach - lepiej zrezygnować z kąpieli. 

Czytaj również:

Mielno: Mężczyzna wszedł między falochrony i nie wypłynął. Koniec poszukiwań

Polskie rzeki wysychają. Czy suszę można jeszcze powstrzymać?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy