Reklama

Reklama

Osiem najbardziej malowniczych szlaków w Polsce. Wśród nich "przeklęta góra"

Wycieczki w góry to jeden z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu. I to nie tylko w wakacje. W Polsce mamy rozbudowaną sieć szlaków turystycznych, z których możemy korzystać praktycznie przez cały rok. Poniżej przedstawiamy osiem najbardziej malowniczych tras o różnym stopniu trudności. Wycieczka którymś z wybranych szlaków z pewnością będzie obfitowała w piękne widoki.

Szlaki turystyczne sprawdzą się idealnie jako trasy spacerowe. Dodatkowo dzięki nim jesteśmy w stanie dotrzeć na malownicze szczyty gór. Na jakie szlaki najlepiej się wybrać? Gdzie czekają nas najpiękniejsze widoki? Sprawdźmy 8 najbardziej malowniczych szlaków w Polsce.

Malownicze szlaki w Polsce. Babia Góra

Babia Góra, zwana też Diablakiem i "przeklętą górą", jest dobrym punktem rozpoczynającym przygodę na szlakach. Droga na szczyt oznaczona jest czerwonym szlakiem, a cała trasa rozpoczyna się w Przełęczy Krowiarek. Po drodze zauważymy wiele cudownych punktów widokowych. Nie ma się czemu dziwić, w końcu trasa prowadzi przez Sokolicę oraz Kępę. Cały dystans nie powinien zająć nam więcej niż 3 godziny drogi, a wspomnienia pozostaną na znacznie dłużej.

Reklama

Dla bardziej odważnych na tej trasie znajduje się również szlak żółty. Uznawany jest za najtrudniejszy w całych Beskidach Żywieckich. Droga na Babią Górę tą trasą zajmie nam podobnie jak czerwonym szlakiem - 3 godziny. Trudniejsza jest natomiast z tego względu, iż prowadzi bardziej stromą, jednokierunkową drogą na szczyt. Po drodze znajduje się również Czarny Dziób. To ściana o wysokości 8 metrów, na którą należy się wspiąć, by dotrzeć na miejsce.

Malownicze szlaki w Polsce. Bukowe Berdo

Bukowe Berdo jest idealną alternatywą, jeśli znudziły nam się klasyczne bieszczadzkie trasy. Cała trasa wynosi 11,5 kilometra drogi i da się ją przejść w 4 godziny.

Szlak turystyczny na Bukowe Berdo prowadzi przez Mucznę, Szołtynię oraz Połoninę Dźwiniacką. Trasa ta czyni Bukowe Berdo najdłuższym skalnym grzbietem w polskich Bieszczadach. Trasa przez Szołtynię oznaczona jest żółtym szlakiem. Istnieje jednak jeszcze inny, niebieski szlak, prowadzący przez Pszczelin-Widełek.

Malownicze szlaki w Polsce. Barania Góra

Barania Góra jest miejscem, którego nie można przegapić, jeśli decydujemy się na wyprawę z Wiły szlakiem turystycznym. Wiele osób uważa nawet, że droga ta jest obowiązkowa do zobaczenia przez turystów. Barania Góra jest drugim najwyższym szczytem w całym Beskidzie Śląskim. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której ujrzeć możemy:

 • Babią Górę,
 • Skrzyczne,
 • Stożek Wielki,
 • Tatry.

Na Baranią Górę można dostać się kilkoma różnymi szlakami turystycznymi. Najbardziej popularnym jest jednak niebieski szlak, który prowadzi z Wisły Czarne wzdłuż Białej Wisełki. Wszystko z powodu tego, iż ta trasa oferuje nam po drodze widok na Kaskady Rodła - zbiór 25 naturalnych wodospadów. Oprócz takiej atrakcji plusem trasy jest dystans. Cała wycieczka na Baranią Górę powinna zająć w okolicach 3 godzin.

Malownicze szlaki w Polsce. Szlak Ducha Gór (Szklarska Poręba)

Na wakacje dla całej rodziny ciekawą atrakcją może być Szlak Ducha Gór w Szklarskiej Porębie. Oprócz samego szlaku turystycznego oferuje cykl zabaw i konkursów. Wystarczy zdobyć 16 odznak związanych z konkretnymi miejscami na szlaku. Cała wycieczka oferuje nam spacer przez progi skalne z widokiem na Karkonosze. Dodatkowo w trakcie wycieczki ujrzeć możemy:

 • Najwyższy wodospad w Karkonoszach po stronie polskiej,
 • Grupę skalną przy rzece Kamienna,
 • Najsłynniejszy zakręt w Polsce, uznawany za "zakręt śmierci",
 • Grupę skalną składającą się z ruchomych kamieni,
 • Hutę szkła dmuchanego.

Cały Szlak Ducha Gór najlepiej jest zaplanować na trzy dni. Wszystko przez dodatkowe atrakcje, zabierające nieco czasu. Cała trasa połączona jest różnymi szlakami turystycznymi.

Malownicze szlaki w Polsce. Biskupia Kopa

Na szczyt Biskupiej Kopy prowadzi cała masa szlaków turystycznych, które zaczynają się w Pokrzywnie lub Jarnołtówku.

Najbardziej malownicza droga czekać nas będzie na szlaku czerwonym, ciągnącym się przez fragment Głównego Szlaku Sudeckiego. Spośród wszystkich szlaków na tej trasie, czerwony szlak jest najdłuższy. Zajmuje w okolicy 3,5 godziny. Należy doliczyć dodatkową godzinę, jeśli powrót odbywa się przez Srebrną Kopę i Zamkową Górę.

Malownicze szlaki w Polsce. Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego

Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego również oznaczony jest kolorem czerwonym. Prowadzi przez kilka pasm górskich, oferując nam malownicze krajobrazy. Droga prowadzi przez góry:

 • Jeleniowskie,
 • Łysogór,
 • Masłowskie,
 • Tumlińskie,
 • Oblęgorskie.

Dodatkowo ciągnie się on przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze możemy również zwiedzić ciekawe zabytki i grodziska.

Przejście całego szlaku może zająć 2-4 dni. Pomimo czasu, jaki zajmie przejście całej trasy, jest idealnym rozwiązaniem dla nowych podróżników. Jednym z minusów jest natomiast brak schronienia. Oprócz tego sklepy dostępne są wyłącznie w okolicznych miejscowościach.

Malownicze szlaki w Polsce. Dolina ku Dziurze w Tatrach

Przy Zakopanem, w okolicach Doliny Strążyskiej i Doliny Białej znajduje się Dolina ku Dziurze. To zacisze w Tatrach, które pomimo urokliwej okolicy, jest pomijane przez wielu turystów. To błąd, gdyż trasa szlakiem zajmuje zaledwie 25 minut. Minusem tej atrakcji jest jej wielkość. Pomimo tego, że Dolina ku Dziurze posiada łącznie 175 metrów, dla zwiedzających udostępniony jest wyłącznie dystans 50 metrów. Wracając z wycieczki warto zatrzymać się w Dolinie Strążyskiej, gdzie znajduje się wodospad oraz powita nas urokliwy Giewont.

Malownicze szlaki w Polsce. Lubań

Lubań jest uznawany za jeden z najciekawszych szczytów w Gorcach. Nie można się dziwić. W końcu z tego szczytu mamy widok na Tatry, od Tatr Bielskich po Tatry Zachodnie. Najwygodniej rozpocząć swoją wyprawę szlakiem niebieskim, który znajduje się w Przełęczy Snozka.

Cała droga na Lubań zajmie nam 2,5 godziny. Dobrze też wybrać inny szlak na drogę powrotną, by poznać więcej interesujących krajobrazów. Polecamy żółty szlak, który pokieruje nas na wieś Kluszkowce.

***

Czytaj także:

Gdzie warto pojechać w weekend? Najciekawsze miejsca w okolicy Krakowa. Maksymalnie godzina drogi

Plaga zamkniętych szlaków w Tatrach. Dlaczego TPN remontuje je akurat w wakacje?

Pięć grzechów głównych polskich turystów. Czego absolutnie nie wolno robić?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy