Reklama

Reklama

Masz bilet tych linii lotniczych? Uważaj. W najbliższym czasie planują strajki

Tysiące odwołanych lotów, wielogodzinne kolejki, strajk linii lotniczych i braki kadrowe. Tak w ostatnim czasie wygląda sytuacja na głównych europejskich lotniskach. Do listy przewoźników, którzy mogą mieć w najbliższym czasie problemy z przewozem turystów dołączają kolejni. Do strajku przygotowują się także pracownicy linii Rynair oraz EasyJet. Kiedy i na których lotniskach będą utrudnienia?

Chaos na lotniskach w Europie

To miały być pierwsze bezstresowe wakacje po pandemii koronawirusa. Po dwóch latach wiele krajów zniosło obostrzenia i w pełni otworzyło się na turystów. Jednak na ogromny wzrost zainteresowania zagranicznymi podróżami nie są gotowe linie lotnicze oraz lotniska, które przeżywają prawdziwe oblężenie spragnionych wypoczynku turystów.

Na europejskich lotniskach brakuje pracowników. Połączenia są odwoływane z powodu braku pracowników kontroli bezpieczeństwa, bagażowych i lotniskowej policji, którzy zostali zwolnieni podczas pandemii.

Reklama

Linie lotnicze zapowiadają strajki

Strajki i braki kadrowe zmusiły linie lotnicze do odwołania tysięcy lotów i spowodowały w ostatnich tygodniach duże opóźnienia na głównych europejskich lotniskach. Te problem dotyka również turystów z Polski. To jednak nie koniec utrudnień, a nadzieje turystów na pierwsze beztroskie wakacje po ograniczeniach wynikających z pandemii COVID-19 mogą zostać zniweczone.

Linie lotnicze zapowiadają kolejne protesty w lipcu. Strajkować mają pracownicy m.in. Ryanair, EasyJet, Wizz Air, SAS, Lufthansy oraz British Airways. Kiedy należy spodziewać się utrudnień w podróżach? 

Ryanair – odwołane loty. Kiedy i gdzie odbędą się strajki?

Personel pokładowy Ryanair zapowiedział aż 12 dni strajków w lipcu. Pracownicy irlandzkiej linii lotniczej zamierzają protestować w dniach 12-15 lipca, 18-21 lipca oraz 25-28 lipca. Strajki dotyczą lotów Ryanair do lub z:

  • Madrytu,
  • Malagi,
  • Sewilli,
  • Alicante,
  • Walencji,
  • Barcelony,
  • Gerony,
  • Santiago de Composteli,
  • Ibizy,
  • Palmy.

Największych utrudnień należy spodziewać się na lotniskach w Maladze, Barcelonie i Palmie.

Związki i załoga Ryanaira domagają się zmiany nastawienia linii lotniczych - podkreślają związkowcy w oświadczeniu i wzywają przewoźnika do wznowienia negocjacji w sprawie warunków pracy.

EasyJet i Wizz Air – odwołane loty. Kiedy i gdzie odbędą się strajki?

W lipcu strajkować będzie również hiszpański personel pokładowy linii lotniczych EasyJet. Pierwsze protesty odbyły się już w dniach 1-3 lipca, a kolejne mają mieć miejsce 15-17 lipca oraz 29-31 lipca. Strajkować będzie około 450 pracowników barcelońskiego lotniska El Prat, Malagi i Palma de Mallorca.

Linie EasyJet poinformowały, że planują obsługiwać pełny harmonogram lotów, ale przyznały, że mogą wystąpić pewne zakłócenia w programie. Przewoźnik zapowiedział, że klienci zostaną poinformowani z wyprzedzeniem i będą mieli możliwość zmiany rezerwacji na inne loty.

Duże kłopoty mają także popularne tanie linie lotnicze Wizz Air, które z dnia na dzień odwołują loty m.in. do Włoch.

SAS – odwołane loty. Kiedy i gdzie odbędą się strajki?

W poniedziałek, 4 lipca piloci skandynawskich linii lotniczych SAS ogłosili rozpoczęcie strajku ze skutkiem natychmiastowym po nieudanych rozmowach z pracodawcą w sprawie nowego układu zbiorowego. Protest może oznaczać odwołanie 200-250 lotów dziennie dla 30 tys. pasażerów.

Możliwość zmiany rezerwacji na równoważne loty będzie bardzo ograniczona ze względu na szczyt sezonu - poinformował SAS. Klienci, których loty zostały odwołane, a którzy nie są w stanie znaleźć alternatywnych lotów, będą mieli możliwość otrzymania zwrotu pieniędzy lub zmiany rezerwacji biletu na późniejszy termin.

British Airways – odwołane loty. Kiedy i gdzie odbędą się strajki?

Brytyjskie linie lotnicze zapowiedziały, że nie wykonają 1500 połączeń, które przypadną na lipiec. Oznacza to problemy dla dziesiątek tysięcy pasażerów planujących podróże z lotnisk Heathrow i Gatwick w Londynie. Problem dotknie nawet 100 tysięcy pasażerów, którzy planowali odwiedzić popularne wakacyjne kierunki.

Lufthansa – odwołane loty. Kiedy i gdzie odbędą się strajki?

Oprócz 900 połączeń odwołanych w lipcu, Lufthansa zamierza zlikwidować kolejne 2,2 tys. połączeń z lotnisk we Frankfurcie nad Menem i Monachium.

Będzie to miało wpływ głównie na loty krajowe w Niemczech i Europie, ale nie na klasyczne kierunki wakacyjne, które w sezonie są oblegane.

Zobacz też:

Jaka będzie pogoda nad morzem w lipcu? Prognoza długoterminowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy