Reklama

Reklama

Jak tanio zwiedzić Wawel? Ceny biletów, godziny otwarcia i praktyczne wskazówki

Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najlepiej rozpoznawalnych zabytków Krakowa. Jest niezwykle chętnie odwiedzanym zarówno przez turystów, jak i mieszkańców miasta miejscem, w którym historia minionych wieków zdaje się być wciąż żywa. Sprawdź, kiedy najlepiej zwiedzać Wawel i jakie są aktualne ceny biletów.

Wzgórze Wawelskie z widocznym z oddali kompleksem zamkowym to prawdopodobnie najczęściej pojawiający się wzór pocztówek ze stolicy Małopolski. Dawna siedziba królów zachwyca mieszanką stylu renesansowego, barokowego i klasycystycznego, a w 1978 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie dziwi więc, że każdego roku tłumnie przybywają tu turyści z różnych zakątków świata. 

Jak zwiedzać Wawel?  Wystawy stałe i czasowe

Na Wzgórzu Wawelskim znajdują się dwa kompleksy muzealne - zamek królewski oraz katedra. Sam zamek jest natomiast podzielony na kilka ekspozycji stałych, do których należą:

Reklama

 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie,
 • Prywatne Apartamenty Królewskie,
 • Skarbiec Koronny,
 • Zbrojownia,
 • wystawa Wawel Zaginiony,
 • wystawa Wawel Odzyskany

Znajdują się tam również trasy sezonowe, których dostępność uzależniona jest od pory roku oraz pogody. Są to m.in.:

 • Smocza Jama,
 • Baszta Sandomierska,
 • Krużganki Pierwszego Piętra,
 • Ogrody Królewskie,
 • Kościół Św. Gereona 

Część ekspozycji można zwiedzać samodzielnie, natomiast wstęp na niektóre wystawy możliwy jest jedynie z przewodnikiem. 

Turyści mogą również skorzystać z kilku wystaw czasowych - aktualnie są to:

 • Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu
 • Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich
 • Wyczółkowski odnaleziony

Już w drugiej połowie sierpnia na Wawelu będzie można obejrzeć wyjątkowy obraz Rembrandta "Jeździec polski". Dzieło trafi do Krakowa prosto ze zbiorów muzeum sztuki The Frick Collection w Nowym Jorku i będzie dostępne dla zwiedzających przez dwa miesiące.

Zamek Królewski na Wawelu - godziny otwarcia i ceny biletów

W związku z tym, że muzeum zostało podzielone na kilka niezależnych ekspozycji, na Wawel nie można kupić jednego, zbiorczego biletu. 

Konieczne jest wykupienie wejściówek na każdą z wystaw osobno. Można to zrobić w kasach biletowych (wyłącznie w dniu zaplanowanego zwiedzania) lub online. Wejścia na wystawy odbywają się według harmonogramu.

Dostępne są bilety normalne oraz ulgowe, a ich ceny zaczynają się od 10 zł za zwiedzenie Smoczej Jamy, przez 15 zł za wstęp do zbrojowni, do 30 zł za wizytę w komnatach królewskich. Pełny cennik, godziny zwiedzania oraz dostępność biletów można sprawdzić tutaj. 

W sezonie letnim wstęp na wystawy stałe możliwy jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-19.00, natomiast przez pozostałą część roku 9.30-17.00.

Możliwa jest również wcześniejsza rezerwacja wejść dla grup zorganizowanych. 

Wycieczka na Wawel - kiedy można zwiedzić zamek za darmo?

Turyści, którzy zastanawiają się jak zwiedzać Wawel nieco mniejszym kosztem, mogą skorzystać z poniedziałkowej promocji. 

W poniedziałki w godz. 9.30-13.00 można zobaczyć wystawy Wawel Zagubiony oraz Wawel Odzyskany, a także odwiedzić Zbrojownię za darmo. Konieczne jest jednak odebranie bezpłatnej wejściówki w kasie biletowej. Ilość miejsc jest limitowana, a ostatnie wejście odbywa się o godzinie 12.30 

Wejście na Wzgórze Wawelskie jest bezpłatne przez cały rok. Z góry można podziwiać panoramę miasta, znajdują się tam również kawiarnie, przechowalnia bagażu i toalety.

Na teren Wawelu nie można wprowadzać psów. Zabronione jest również wjeżdżanie tam na rowerze. 

Jesteś w Krakowie? Weź udział w wydarzeniach na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu oferuje turystom oraz mieszkańcom wiele sezonowych atrakcji, pozwalających na poznanie historii tego miejsca oraz zwiedzanie zamku w nieco niższych cenach. 

W najbliższych tygodniach można skorzystać z kilku cykli, m.in.:

 • "Jak król i królowa spędzali dzień" - w ramach którego można zwiedzić Prywatne Komnaty Królewskie oraz Reprezentacyjne Komnaty Królewskie,
 • "Opowieść o rycerzach, turniejach i bitwach" - upoważniający do zwiedzenia Zbrojowni i Baszty Sandomierskiej,
 • "Bestie, stwory, zwierzęta – legendy, mity, opowieści" - zwiedzanie Prywatnych Apartamentów Królewskich, Ogrodów Królewskich oraz Smoczej Jamy

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Trwa około godziny i przeznaczone jest dla klientów indywidualnych oraz rodzin z dziećmi. Bilety wstępu w cenie 5 zł dostępne są online oraz w kasach biletowych jedynie w dniu wydarzenia. 
Dużą popularnością cieszą się spotkania z kustoszem oraz koncerty. W sierpniu organizowany jest również festiwal "Wawel o zmierzchu". 

Czytaj również:

Co robić w Krakowie w wakacje? Lista bezpłatnych atrakcji

Sześć szlaków pieszych na weekend. Pomysł na wycieczkę w Polsce południowej

Wakacje w Polsce. Te kierunki wybierz, jeśli masz dosyć tłumów

Zobacz także:


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy