Reklama

Reklama

​1237 i 2382, czyli Ameryka z kalkulatorem w dłoni

Hillary Clinton i Donald Trump wygrali wtorkowe (19 kwietnia) prawybory w Nowym Jorku, dzięki czemu przybliżyli się do prezydenckich nominacji, odpowiednio, Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej. Ale myli się ten, kto myśli, że wszystko jest już rozstrzygnięte. Rozpatrzmy możliwe scenariusze.

Przed ogłoszeniem Hillary Clinton i Donalda Trumpa pewniakami do nominacji powstrzymują nas dwie rzeczy: w przypadku republikanów ogromna niechęć partyjnego establishmentu do 69-letniego miliardera; w przypadku demokratów fenomen społeczny, jakim stała się kampania Berniego Sandersa (nawet po 30 tys. młodych ludzi na wiecach) i jego notowania w sondażach ogólnokrajowych.

Stan gry - Republikanie

Ted Cruz powoli traci matematyczne szanse na zdobycie w prawyborach liczby delegatów gwarantującej nominację (lub już stracił - w zależności od tego, kto liczy). Musiałby Teksańczyk wygrywać wszystkich delegatów do samego końca prawyborów. Ponieważ w większości pozostałych stanów delegaci będą przydzielani proporcjonalnie - jest to zadanie niewykonalne.
Jedyne co może zrobić Cruz, to prześcignąć Donalda Trumpa, ale i to nie jest zbyt realistycznym scenariuszem.

Reklama

Dużo wcześniej matematyczne szanse na przekroczenie liczby 1237 delegatów stracił John Kasich. Obaj, Kasich i Cruz, są w tej chwili pionkami partii, mającymi zabrać Donaldowi Trumpowi jak najwięcej głosów (a co za tym idzie - delegatów).

Gra toczy się wyłącznie o to, czy Trump zdoła uzyskać 1237 delegatów w trakcie trwających prawyborów. Jeśli tak, zdobędzie republikańską nominację. Jeśli nie... o tym poniżej.

Po nowojorskich prawyborach Donald Trump ma 845 delegatów, Ted Cruz - 559, a John Kasich - 147.

Stan gry - Demokraci

A jak to wygląda po drugiej stronie barykady? W Nowym Jorku Hillary Clinton wzięła 139 delegatów, a Bernie Sanders 106. 

Łącznie była sekretarz stanu zapewniła sobie poparcie 1446 delegatów, a Bernie Sanders 1205.

Ze względu na to, jak zacięta jest ich rywalizacja, jest niemal pewne, że ani Clinton, ani Sanders nie uzyskają niezbędnej do nominacji liczby 2382 delegatów w samych prawyborach. Oznacza to, że sprawa rozstrzygnie się na lipcowej konwencji krajowej w Filadelfii, gdzie do gry wejdą tzw. superdelegaci, a więc prominentni członkowie partii, niezwiązani wolą wyborców.

Obecnie miażdżąca większość superdelegatów popiera Clinton, ale doliczanie ich na tym etapie - co robią zarówno amerykańskie, jak i polskie media - jest błędem. Superdelegaci mogą zmieniać zdanie, i tak było w 2008 roku, kiedy poparli Baracka Obamę. Debbie Wasserman Schultz, szefowa krajowego komitetu Partii Demokratycznej, podkreśla, że superdelegaci nie powinni być wliczani na tym etapie prawyborów. Oni decyzję o wyborze kandydata podejmą dopiero w lipcu.

Scenariusze dla republikanów

Co może się wydarzyć u republikanów w najbliższych miesiącach? Rozpatrzmy wszystkie możliwości:

1.

Donald Trump zdobywa 1237 delegatów i otrzymuje prezydencką nominację Partii Republikańskiej podczas konwencji krajowej w Cleveland. Mimo pewnych dąsów partia angażuje całe swoje siły, by wygrać listopadowe wybory i odbić Biały Dom.

2.

Donald Trump zdobywa 1237 delegatów. Partia wręcza mu nominację, ale jednocześnie spiskuje na boku. Wystawia kandydata "niezależnego", który w listopadzie odbiera głosy zarówno Clinton (lub Sandersowi), jak i Trumpowi. Gdy żaden z kandydatów nie zdobywa połowy głosów elektorskich, wtedy prezydenta, spośród trzech kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów, wybiera... kontrolowany przez republikanów Kongres.

3. 

Donaldowi Trumpowi powija się noga i nie udaje mu się przekroczyć liczby 1237. Gdy żaden z kandydatów nie uzyskuje większości (którą daje 1237), delegaci przestają być związani wolą wyborców i mogą wybrać, kogo chcą. Odbywa się tzw. konwencja otwarta. Jej uczestnicy (czyli delegaci) wskazują np. Paula Ryana albo Mitta Romneya. Gdy tak się dzieje, w kraju wybuchają zamieszki - wyborcy Trumpa są wściekli, czują oszukani. Trump startuje jako kandydat niezależny.

4.

Donald Trump nie uzyskuje 1237 delegatów, ale przekonuje partię, że jest najlepszym kandydatem i w drugiej turze głosowania na konwencji krajowej zdobywa nominację. 

Scenariusze dla demokratów

1.

Hillary Clinton zdobywa najwięcej delegatów w prawyborach, a konwencja krajowa staje się wyłącznie formalnością: większość superdelegatów popiera byłą sekretarz stanu i to ona ostatecznie zdobywa nominację.

2.

Bernie Sanders odrabia straty do Clinton: wygrywa wysoko m.in. w Oregon, Indianie, Pensylwanii i Kalifornii. Wyprzedza Clinton w liczbie delegatów. Superdelegaci popierają kandydata wybranego przez ludzi. Nominację uzyskuje Bernie Sanders.

3.

Bernie Sanders wygrywa prawybory (zdobywa najwięcej delegatów), jednak superdelegaci pozostają niewzruszeni, swoje głosy oddają na Clinton i przechylają szalę na jej korzyść. Wyborcy Sandersa są wściekli, ale niewiele mogą zrobić. Sanders już wcześniej zapowiedział, że pozostanie lojalny i nie wystartuje jako kandydat niezależny.

4.

Clinton wygrywa prawybory, ale niewielką liczbą delegatów. Sanders podejmuje rękawicę na konwencji krajowej i przytacza badania: w ostatnich sondażach ogólnokrajowych wygrywa z Clinton, jest jednocześnie najlepiej ocenianym amerykańskim politykiem i ma większe szanse w starciu z Donaldem Trumpem. Superdelegaci ulegają tym argumentom i przechylają szalę na korzyść Sandersa.

Rachunek prawdopodobieństwa

U demokratów wciąż najbardziej realny wydaje się scenariusz, w którym to Hillary Clinton zgarnia nominację. Dużo więcej wątpliwości można mieć w przypadku republikanów: z partii cały czas wypływają sygnały świadczące o determinacji, by sabotować kandydaturę Donalda Trumpa. Paul Ryan, choć oficjalnie zadeklarował, że nie będzie się ubiegał o nominację, nieoficjalnie już zaczął zbiórkę funduszy na kampanię.

Co teraz?

Najbliższe prawybory odbędą się we wtorek, 26 kwietnia, w pięciu stanach: Connecticut, Delaware, Maryland, Pensylwanii i Rhode Island.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje