Reklama

Reklama

Republikanin Donald Trump

Mówi o sobie: "Jestem zwycięzcą. Zawsze wygrywam". 8 listopada stanął naprzeciw Demokratki Hillary Clinton w ostatecznej walce o fotel prezydencki i wygrał to starcie. Teraz kontrowersyjny przedsiębiorca, miliarder, właściciel sieci hotelowej, apartamentowców i kasyn zostanie 45. prezydentem USA.

Donald Trump posiada niemieckie, szkockie i szwedzkie korzenie. Kandydat Partii Republikańskiej urodził się 14 czerwca 1946 roku w nowojorskiej dzielnicy Queens. Miał dziadka pochodzenia niemieckiego - Friedricha Drumpfa, który w wieku szesnastu lat, w 1885 roku, wyemigrował do Ameryki.

Jak napisał "Daily Mail", dziadek Trumpa był poszukiwaczem złota na Alasce, następnie założył sieć restauracji i hoteli w Ameryce. Fortunę po nim odziedziczył ojciec Donalda - Fred Trump, który ożenił się ze szkocką emigrantką i założył w Nowym Jorku firmę deweloperską. Fred Trump miał czworo dzieci: Donalda - dzisiejszego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Freda Juniora, Roberta i Elizabeth.

Reklama

Kontynuator rodzinnego biznesu

Donald Trump studiował na kierunku ekonomicznym w Wharton Bussiness School. To amerykańska szkoła zarządzania, wydział University of Pennsylvania. Ukończył ją w wieku 22 lat, a zaraz potem rozpoczął pracę w firmie swojego ojca, kontynuując rodzinną działalność opartą na handlu i budowie nieruchomości. Jako przedsiębiorca Trump zasłynął z inwestycji w trzy kasyna Atlantic City (Trump Plaza, Trump Castle, Taj Mahal). W 1971 roku stanął na czele rodzinnego biznesu Elizabeth Trump & Son i zmienił jego nazwę na The Trump Organization.

The Trump Organization to zbiorowa nazwa około 500 podmiotów gospodarczych. Firma zarządza około 100 przedsiębiorstwami. Donald Trump jest jej głównym i jedynym właścicielem. Jego trójka dorosłych dzieci: Donald Trump Junior, Ivanka Trump i Eric Trump należą do głównego kierownictwa biznesu.

Donald Trump to właściciel wielu nieruchomości zarówno w Nowym Jorku, jak i w Chicago czy Las Vegas. Posiada liczne hotele, biurowce, restauracje, kasyna i apartamentowce.

Trump znajduje się na 156. miejscu na liście czterystu najbogatszych Amerykanów (tzw. the Forbes 400). Według "Forbesa", jego majątek szacuje się na 3,7 mld dolarów. Znalazł się też na 72. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych ludzi na świecie "Forbesa".

Własna gwiazda, reality show i uczelnia

Miliarder i przedsiębiorca posiada własną uczelnię - Trump University (obecna nazwa: The Trump Entrepreneur Initiative), którą założył w 2004 roku.

Trump prowadził w telewizji reality show: najpierw "The Apprentice", a następnie "The Celebrity Apprentice". Ma też swoją gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Więcej o biznesowych sukcesach i porażkach Donalda Trumpa przeczytaj TUTAJ.

Donald Trump był trzykrotnie żonaty. Z pierwszą żoną - Czeszką Ivaną Zelnickovą - ma trójkę dzieci. Po rozwodzie poślubił Marlę Maples, z którą ma córkę Tiffany - celebrytkę i modelkę. Trzecią żoną Donalda Trumpa została w 2005 roku słoweńska modelka Melania Knauss. W marcu 2006 roku urodził się ich syn - Barron Trump.

Od Demokraty do Republikanina

W latach 1964-1987 Donald Trump należał do... Partii Demokratycznej. W 1987 roku zmienił jednak poglądy i przeszedł do Partii Republikańskiej, z którą był związany do 1999 roku. Następnie przystąpił do Partii Reform, ale już w 2001 powrócił do Demokratów. Po ośmiu latach ponownie przeszedł do Partii Republikańskiej, by w 2011 na jeden rok stać się politykiem niezależnym.

Ostatecznie, w 2012 roku ponownie przystąpił do Republikanów.

Miliarder kandydatem na prezydenta USA

Donald Trump oficjalnie został kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta 19 lipca 2016 r. podczas konwencji w Cleveland. "Z pokorą akceptuję waszą nominację na prezydenta Stanów Zjednoczonych" - powiedział wówczas.

"W tym wyścigu do Białego Domu jestem kandydatem prawa i porządku" - dodał, a następnie obiecał: "Przywrócimy Ameryce siłę. Przywrócimy Ameryce dumę. Przywrócimy Ameryce bezpieczeństwo. Przywrócimy wspaniałość Ameryki".

Rywalką biznesmena w wyścigu o fotel prezydencki była Demokratka Hillary Clinton.

Przeczytaj, jak wybiera się prezydenta Stanów Zjednoczonych.

***

Więcej na temat Donalda Trumpa przeczytasz w artykułach dziennikarza Interii Michała Michalaka:

Urodzony zwycięzca Donald Trump

Lista wrogów Donalda Trumpa

Po co Trump poleciał do Meksyku?

Donald Trump: Grabarz Partii Republikańskiej czy jej odnowiciel?

Jak Donald Trump został antysemitą?

Poznajcie nowego Donalda Trumpa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje