Reklama

Reklama

Demokratka Hillary Clinton

Hillary Clinton jako pierwsza kobieta w historii Stanów Zjednoczonych otrzymała prezydencką nominację.

Kandydatka Partii Demokratycznej Hillary Rodham urodziła się w Chicago 26 października 1947 roku. Edukację wyższą rozpoczynała w żeńskiej uczelni Wellesley College. Studiowała tam politologię. Następnie uczęszczała do słynnej Yale Law School, kończąc ją w 1973 roku z z tytułem doktora prawa. W kolejnym roku Rodham podjęła studia dyplomowe na kierunku medycyna dziecka na Yale Child Study Center.

Po ukończeniu studiów przeniosła się do stanu Arkansas. 11 października 1975 roku poślubiła tam Billa Clintona, którego poznała jeszcze w czasie studiowania na Yale University. Razem zamieszkali w miejscowości Fayetteville.

Reklama

W 1976 roku Hillary Rodham rozpoczęła pracę na wydziale prawa na University of Arkansas. Prowadziła tam zajęcia z zakresu prawa karnego. Dwa lata później, w 1978 roku, Bill Clinton został wybrany na urząd gubernatora Arkansas. Objął go z początkiem 1979 roku, a Hillary Rodham została Pierwszą Damą tego stanu. 27 lutego 1980 roku urodziła córkę Chelsea.

Żona gubernatora stanu Arkansas

Bill Clinton był gubernatorem stanu Arkansas w latach 1979-1981 oraz 1983-1992. W tym czasie, prócz pełnienia roli Pierwszej Damy, Hillary kierowała grupą zadaniową wspomagającą reformę publicznej edukacji i zajmowała stanowiska zarządcze w różnych firmach i organizacjach (m.in. Whitewater Development Corporation, Rose Law Firm, New World Foundation, Naczelna Rada Adwokacka, TCBY, Walmart, Lafarge).

Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych

W 1992 roku Bill Clinton wystartował w wyborach prezydenckich USA, a Hillary Rodham oficjalnie zaczęła używać nazwiska męża. Bill Clinton objął urząd 42. prezydenta Stanów Zjednoczonych w styczniu 1993 roku i pełnił go do 2001 roku. Hillary Clinton była w tym czasie bardzo aktywną i zaangażowaną Pierwszą Damą USA.

Odpowiadała m.in. za reformę służby zdrowia, która jednak nie została przeprowadzona. W 1997 roku razem z dwoma senatorami przygotowała także reformę państwowych ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci. Wraz z prokuratorem generalnym Clinton utworzyła urząd ds. przemocy wobec kobiet. Współtworzyła też w 1997 roku ustawę o bezpieczeństwie rodziny oraz ustawę, która zwiększała pomoc federalną dla nastolatków z rodzin zastępczych. W 2000 roku stworzyła międzynarodową organizację pozarządową - Vital Voices Global Partnership, angażującą się w kwestie równouprawnienia kobiet oraz praw człowieka.

Jedyna Pierwsza Dama pełniąca urząd publiczny

W 2000 roku Hillary Clinton została wybrana na senatora ze stanu Nowy Jork. Był to pierwszy i jak dotąd jedyny przypadek, w którym Pierwsza Dama pełniła urząd publiczny. Zaprzysiężono ją 3 stycznia 2001 roku. Dwa tygodnie później zakończyła się druga i zarazem ostatnia kadencja Billa Clintona, a Hillary przestała być Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych. Funkcję senatora sprawowała aż do 2009 roku.

Przegrana walka o nominację

Clinton była kandydatką do nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2008 roku. W kampanii zapewniała o swoim doświadczeniu w przeciwieństwie do rywala - Baracka Obamy - którego głównym hasłem wyborczym była "zmiana".

Choć Hillary Clinton otrzymała więcej głosów, nie zdobyła nominacji Partii Demokratycznej. Dlaczego? Barack Obama wygrał w 33 stanach USA, a Hillary Clinton tylko w 23. Na początku czerwca 2008 roku wycofała się z kampanii wyborczej i udzieliła poparcia dotychczasowego rywalowi.

Clinton sekretarzem stanu USA

Po tym, jak o włos przegrała prawybory prezydenckie, Hillary Clinton została zaprzysiężona na stanowisko sekretarza stanu. Zrezygnowała z funkcji senatora i objęła nowy urząd 21 stycznia 2009 roku. Wcześniej rywalka Obamy w walce o nominację, wraz z objęciem nowego stanowiska, stała się jednym z jego najbliższych doradców. W 2011 roku znajdowała się wśród niewielu wtajemniczonych w działania Stanów Zjednoczonych, które miały na celu schwytanie Osamy bin Ladena. Była kluczowym doradcą Obamy podczas całej misji, o czym świadczy słynne zdjęcie z operacji zabicia przywódcy Al-Kaidy.

O ustąpieniu ze stanowiska poinformowała na początku 2012 roku. Zapowiedziała, że zrezygnuje z z funkcji po zakończeniu pierwszej kadencji Obamy. Tak też uczyniła, składając urząd w lutym 2013 roku.

Wyścig o fotel prezydenta

O chęci kandydowania w wyborach prezydenckich Hillary Clinton poinformowała w kwietniu 2015 roku. Jej największym konkurentem w walce o nominację był senator i były burmistrz Vermont Bernie Sanders.

26 lipca 2016 roku Hillary Clinton otrzymała jednak oficjalną nominację podczas konwencji krajowej Partii Demokratycznej w Filadelfii. Została kandydatką na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Następnego dnia konwencja wyznaczyła Tima Kaine'a jako kandydata na stanowisko wiceprezydenta.

W walce o fotel prezydenta USA Hillary Clinton mierzy się z Republikaninem, miliarderem i przedsiębiorcą Donaldem Trumpem.

Z poparciem Baracka Obamy

Prezydent USA Barack Obama oficjalnie poparł Hillary Clinton w wyścigu do Białego Domu na początku czerwca. "Nie sądzę, by kiedykolwiek o ten urząd ubiegał się ktoś tak wykwalifikowany" - powiedział wówczas, a w kolejnych tygodniach zaangażował się w jej kampanię, m.in. przemawiając na konwencji Demokratów w Filadelfii.

Obama wielokrotnie mówił o Clinton jako "swojej następczyni i kontynuatorce odwagi nadziei".

"Nie było dotąd nikogo, mężczyzny czy kobiety, kto lepiej nadawałby się na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych" - mówił w przesłaniu, które transmitowały wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne w USA. "Jeżeli troszczycie się o dobro waszych dzieci, głosujcie na Hillary" - przekonywał.

Przeczytaj, jak wybiera się prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Poglądy polityczne

Hillary Clinton bardzo wyraźnie zaznacza swoją odrębność od republikanów, jednak warto wspomnieć, że zanim poznała Billa Clintona, była... republikanką.

Podczas studiów na Wellesley College Hillary Rodham w 1965 roku dołączyła do Partii Republikańskiej, gdzie była przewodniczącą swojego oddziału organizacji młodzieżowej - Wellesley Young Republicans. Z czasem jednak jej poglądy ewoluowały, aż w 1968 roku zaangażowała się w kampanię wyborczą demokraty Eugene'a McCarthy'ego.

Wyborcy negatywnie oceniają często zmieniające się poglądy polityczne Hillary Clinton, o czym pisaliśmy TUTAJ.

***

Więcej na temat Hillary Clinton przeczytasz w artykułach dziennikarza Interii Michała Michalaka:

Ameryka czyta e-maile Hillary Clinton

Trupy w szafie Hillary Clinton

Kolejna afera e-mailowa z Hillary Clinton w roli głównej

Demokraci (w bólach) jednoczą się wokół Hillary Clinton

Sekrety Clintonów

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy