Reklama

Reklama

Wyniki wyborów USA. Komentarz rzecznika Andrzeja Dudy

Donald Trump zostanie następnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. "Dla prezydenta Andrzeja Dudy najważniejsza będzie realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie" – skomentował wyniki wyborów w USA szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Dodał, że "pewnie" dużo pracy czeka polską dyplomację.

Według najnowszych informacji nominowany przez Partię Republikańską Donald Trump został wybrany na 45. prezydenta USA.

Reklama

"Dla Polski najważniejsze jest to i dla prezydenta Dudy priorytetem jest implementacja tych decyzji, które zostały podjęte podczas niedawnego szczytu NATO w Warszawie, czyli rozmieszczenie czterech batalionów natowskich w krajach bałtyckich oraz Polsce, brygada pancerna amerykańska na terenie naszego kraju, a także budowa, czy też dokończenie bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie" - powiedział w Polskim Radiu 24 Magierowski pytany, jak prezydent Duda wyobraża sobie współpracę z Donaldem Trumpem.

Najważniejsze kwestie dla prezydenta Dudy

Podkreślił, że z punktu widzenia relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi i Sojuszem Północnoatlantyckim, to są kwestie, które dla prezydenta Dudy są najważniejsze.

"Będzie się on oczywiście przyglądał decyzjom nowej amerykańskiej administracji, ale właśnie pod takim kątem widzenia, jak szybko uda się te wszystkie projekty zrealizować" - powiedział Magierowski.

"Jestem przekonany, że nowa administracja nowego prezydenta doskonale zdaje sobie sprawę, z tego, że pewne rzeczy także dla Ameryki są kluczowe, są priorytetowe w kontekście relacji Stanów Zjednoczonych z Europą, czy też z europejskimi sojusznikami w NATO. Jestem głęboko przekonany, że tutaj żadnych wstrząsów, żadnych nieprzyjemnych niespodzianek nie będzie. Aczkolwiek dużo pracy pewnie także przed polską dyplomacją, żeby poznać nową administrację amerykańską, żeby nawiązać dobre kontakty" - dodał szef prezydenckiego biura prasowego.

Ocenił, że sukces Trumpa jest nie tylko porażką Hilary Clinton, ale też Baracka Obamy. "Po ośmiu latach jego prezydentury, z którą wielu Amerykanów wiązała tak ogromne nadzieje (...) okazuje się, że Amerykanie są wściekli, nie tylko niezadowoleni" - mówił Magierowski. Jak dodał, "to jest także wręcz czerwona kartka dla prezydentury Baracka Obamy".

Gratulacje od prezydenta

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Trumpowi wygranej w wyborach prezydenckich w USA, życząc mu bardzo udanej kadencji. Więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach - napisał Duda w liście gratulacyjnym do Trumpa.

"Pragnę pogratulować Panu zwycięstwa w wyborach 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych i życzyć Panu bardzo udanej kadencji. Więzi między Rzeczpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach, u których podstawy leży wolność, tak droga Polakom, Amerykanom i mnie osobiście" - podkreślił prezydent.

Duda zaznaczył, że w ostatnich dziesięcioleciach nie tylko rozwinęliśmy liczne inicjatywy w celu wzmocnienia wzajemnych relacji, między innymi konsultacje polityczne na wysokim szczeblu, a także znacząco rozszerzyliśmy współpracę w kluczowych obszarach, takich jak: bezpieczeństwo, obronność, handel i innowacje.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne